Големите гръцки градове се отказват засега от въвеждането на тол-такси за колите като средство за намаляването на уличния трафик. Четирите най-големи гръцки градове – 4,5 милионната столица Атина, 500-хилядният Солун, но също и Патра и Волос се обединиха безапелационно около това мнение.
В същото време проблемът с уличния трафик продължава да е много болезнен, като в пиковите часове в Атина са задръстени 55 на сто от улиците, а в Солун се движат в пиков час 100 000 автомобила, като градът не може да поеме повече от 30 000. Във Волос се движат 40 000 превозни средства, а градът не може да поеме повече от 25 000, подобно е и положението в Патра.
„Въвеждането на тол-такса за автомобилите, които влизат в големите градове може да стане само, когато системата на градския транспорт е безупречна, има достатъчно платна за движение на градските автобуси, паркирането е ограничено до минимум и въпреки всичко трафикът не намалява. Всички виждаме, че положението в Атина не е такова”, заявява първият заместник-кмет на гръцката столица Хронис Акритидис, който е и председател на междуведомствената комисия, която трябваше да проучи ефективността от въвеждането на тол-станции в големите гръцки градове.
Според него първо трябва да се предложат услуги на гражданите, а след това да се въвеждат такси и ограничения. Според кмета на Солун Василис Папагеоргопулос „тол-станциите са ефектна мярка, за която четем, че някъде другаде е въведена”. Въвеждането на тол-станции в големите градове бе предложено от министъра на околната среда и строителството Георгиос Суфлиас по подобие на опита на Лондон и Стокхолм.