Всяка година петдесет хиляди гръцки домакинства обедняват, заради свръголеми и несъразмерими с доходите им разходи, които са принудени да покрият, понеже са били принудени да се справят с някакво сериозно заболяване. “Цял един гръцки град се разорява всяка година”, казва професорът по икономика на здравеопазването Янис Кириопулос като подчертава, че „най-големият проблем на здравната система в Гърция е, че тези, които нямат много пари плащат спрямо доходите си повече отколкото по-богатите им сънародници”.
На конференция по въпросите на здравното осигуряване в Гърция в много от изказванията се споменаваше проблемът с неравнопоставеността в здравната система, която само на теория предоставя безплатни и равнопоставени услуги на всички гърци. Изнесените данни показват, че 2,4% от домакинствата в Гърция се разоряват, т.е. харчат повече от 40% от общия си доход, заради голям, изненадващ или хроничен здравословен проблем. За Европа този показател е 0,4%, а за САЩ – 1,2%.
Професор Кириопулос заяви още, че тази ситуация е „най-лошото обедняване” и подчерта нуждата от механизми за социална солидарност, които да допълват доходите на засегнатите домакинства. „Почти 35% от населението не използва здравните услуги, въпреки наличието на някакъв здравословен проблем”, отбеляза и преподавателят от Пелопонеския университет Кирякос Сулйотис. Една голяма част от тези случаи може да бъде обяснена с опита да се избегне допълнителен разход. Успоредно с това, при домакинствата с месечен доход до 1100 евро, 10% от него отиват за медицински, зъболекарски или просто фармацевтични грижи. Очевидно, за тези грижи са принудени да плащат и тези, които нямат такива доходи, намалявайки по този начин другите разходи.