Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Рано е за тол-такса в Атина

08 Март 2008 / 08:03:47  GRReporter
1710 прочитания

Хронис Акритидис, първи зам.кмет на Атина пред grreporter.info


-         Г-н кмет, защо Атина се обяви против въвеждането на тол-станции за влизане на автомобилите в центъра на града?


 


-         Тол-таксата е мярка от трето поколение. За да преминем към нея, трябва да сме приложили мерките от първо и второ поколение. Мерките от първо поколение са четните номера да влизат на четни дати, нечетните – на нечетни дати, по-чести маршрути на метрото и автобуси по линиите, създаването на пътни платна само за автобуси. Мерките от второ поколение са например синята зона за паркиране в центъра на града. Едва когато всички те се изчерпят, можем да преминем към тол-таксата, която не е самостоятелна мярка, а трябва да се обвърже с останалите условия. Тя трябва да се приложи в съгласуване с цялостния план за развитие на града. Поставянето на тол-станциите изисква дълъг период на обсъждане къде точно да се поставят, какви да бъдат, колко площ ще отнемат и т.н. В Лондон това обсъждане продължи 10 години. Ние преценихме, че не само за Атина, но и за другите големи градове е още рано да се пристъпва към действие. Има други неща, които първо трябва да станат. Например поставянето на повече платна за автобуси. В Лондон има 500 километра такива платна, в Атина имаме само 45 километра. Друга мярка е децентрализацията на обществените услуги, за да не е необходимо за всичко всички да слизат в центъра на града. В момента ще избързаме много, ако се захванем с тол-таксата.


 


-         От много години Атина използва системата на четни номера на четни дати и нечетни номера на нечетни дати за влизане в центъра на града. Ефективна ли е тя?


 


 


-         Това е много стара мярка, в Атина се прилага от 25 години. Доколкото ми е известно в света се прилага само в Лагос, Нигерия и тук. В началото имаше много добър ефект. Не се изисква особено голям брой полицаи, които да съблюдават дали се прилага изискването. Мисля, че полицаите не са повече от 10 на сто. Но тази мярка вече остаря и не е ефективна. В Атина вече автомобилите са твърде много – на 1000 жители се падат между 600 и 650 автомобили, т.е. хората имат повече от две коли и от тази гледна точка е малко ефективна и прилагането й трябва да се преосмисли. Има далеч по-ефективни и модерни методи за контролиране на броя на колите в града. Не казвам, че трябва да се отмени сега, но вече е остаряла мярка.


 


-         Доколко ефективна е синята зона за паркиране с талони в центъра на Атина?


 


 


-         Това е един модерен начин за улесняване на автомобилното движение и той дава много добри резултати.Той позволява на работещите да ходят с автомобил в центъра, да намерат място за паркиране, като си заплатят за това. Максималното време, през което може да остане автомобилът е три часа. Освободиха се и много места за паркиране на хората, които живеят в центъра. Жителите на централната част на града бяха големи скептици, когато в началото се приложи мярката, сега са най-големите й привърженици. Сега пристъпваме към следващата фаза – разширяването на синята зона и включването на нови квартали в нея. След около месец и половина ще имаме още 15 хиляди места за паркиране с талони. Освен всичко друго синята зона е и финансово изгодна. В момента ремонтните работи, които се извършват в центъра на Атина са изцяло финансирани от приходите от синята зона.


 


-         Какво друго от страна на общината се прави, за да се контролира трафикът в центъра на Атина?


 


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus