По най-добрия възможен начин за археолозите и за почитателите на Античността, завърши в събота в Солун 21-та ежегодна среща на археолозите от гръцка Македония и беломорска Тракия с представянето на проучванията, проведени в античния обект „Дион”, край едноименното село в област Пиерия.
След 40 години разкопки, консервационни работи, реставрация и проучване на стотиците впечатляващи находки, беше попълнен пъзелът на едно от най-големите археологически открития на Гърция, след като през миналото лято беше извършено пълно топографско заснемане на обекта с помощта на аерофотография. Постиженията от разкопките в Дион бяха представени от професора по археология в Аристотеловия университет в Солун, Димитрис Пандермалис. Показаните изумителни аерофотографии бяха съпроводени от едно историческо изложение за развитието на проучванията, но и на историята на самия град, която продължава повече от десет века. От V в. пр. Хр., когато цар Архелай организира македонски олимпийски игри, през възхода, който изживява по времето на Александър Велики и Касандър до римската епоха и издигнатата през IV в. базилика посветена на Юпитер, която става седалище на епископат, та чак до залеза на града през V в. сл. Хр., който идва или, поради варварските нашествия, или в следствие на природни бедствия като новоднение или земетресение.
Археологическите проучвания са насочени вече, почти изцяло в посока на изясняването на причината довела до изоставянето на града и точното му датиране, добави още професор Пандермалис. Същевременно, освен аерозаснемането, се извършват и археологически разкопки, достигащи понякога дълбочина повече от 5 метра в района на античната агора на Дион, където са открити множество останки от времето на Касандър (IV в. пр. Хр.).
Значителен принос към науката беше представен и в изложението на професор Георгиос Гунарис от Аристотеловия университет, който изложи постиженията от разкопките на античния град Филипи.