Гръцката православна църква и правителството на Костас караманлис са на противоположни мнения за така наречения Договор за свободно съжителство. Светият синод на Гръцката църква под председателството на архиепископа на Атина Йероним обсъди документа и заключи, че „църквата приема и благославя приетия ритуал на брака според източноправославните традиции и счита за нарушение всеки друг вид „съпружеска” връзка, освен него”.
Синодът заяви, че целият състав на Църквата трябва да бъде сигурен, че „ е напълно невъзможно да се съгласи с формулирания по този начин проектозакон за „Договор за свободно съжителство, прилагането, на който подхранва и узаконява най-тежки морални грхове и който, в случай, че бъде приложен на практика ще изиграе ролята на разрушителна бомба за устоите на христианското семейство и за цялото гръцко общество”. Постоянният синод заяви своето „желание и надежда” този проект да не успее да получи статута на закон.
По повод на коментарите и изявленията на Светия синод министърът на правосъдието Сотирис Хадзигакис заяви: „ Уважаваме и следим внимателно мнението на Църквата. Вярвам, обаче, узаконяването на свободното съжителство с извършването на църковен брак (както изисква основателно Църквата) е едно нещо, а съвсем друго е решаването на съществуващите социални проблеми, каквато е целта на договора за свободно съжителство. Става дума за реален социален проблем, който налага Държавата да вземе мерки за защитата на децата родили се в такива връзки – които възлизат вече на 5% от общия брой, на жените и на семействата с един родител. Основната цел на договора е да постави ясни граници за правата и задълженията на партньорите в свободните връзки и да ги направи „по-малко свободни” и по-отговорни. Трябва да отбележим, че договорът действа във всички европейски държави и то от доста години.”