Въпреки превъзходния потенциал на страната, според доклад на „Кантор Мениджмънт Консултантс АД”, осигуряването на електрическа енергия от обновяеми източници в Гърция е слаборазвито. За момента, най-голям дял в разработените досега мощности, като изключим водните електроцентрали на държавната електрическа компания, държат вятърните генератори. Според данни от края на 2006 г. произвежданата от тях енергия възлиза на 746 мегавата.
Големите играчи на пазара на обновяеми източници на енергия са: Рокас-Ибердрола, Копелузос-ЕНЕЛ, клонът за обновяеми източници на енергия на държавната електрическа компания-ЕДФ и Терна. В разработка се намират проекти за нови мощности от страна на Терна, които ще произвеждат още 600 мегавата и от холдинга Копелузос – 100 мегавата. По-голямата част от мощностите се контролират от чужди капитали, защото като изключим Терна, в останалите три основни акционери са все големи европейски енергийни консорциуми. Явно все още тази ниша не е привлякла интереса на местните холдинги, което би позволило развитието на вътрешния енергиен пазар да тръгне във възходяща посока, а защо не и появата на нов играч, в лицето на Гърция на балканския енергиен пазар.
Като цяло за Европейския съюз, целите, които са поставени в сферата на развиване на електропроизводството от обновяеми източници, са през 2010 г. то да достигне 12% от общата енергийна продукция, а през 2020 г. – 20 %. Някои от основните причини за по-ниското от очакваното ниво на развитие на този сектор в Гърция са усложнените и отнемащи много време процедури за лицензиране, слабото и неефективно стимулиране, липсата на ясно градоустройствено планиране за развитието на регионите на енергопроизводство и др.