Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

52% от рибните запаси на Гърция са свръхексплоатирани

28 Март 2008 / 08:03:56  GRReporter
1076 прочитания

По-голямата част от рибните запаси на Гърция са „жертва” на свръхриболов. По-конкретно 52% от тях са прекомерно експлоатирани, докато в световен мащаб този показател е 24%. Състоянието на риболова и последиците за световния океан бяха тема на изложението на морския биолог и завеждащ отдел „Морска среда” към WWF-Гърция, Йоргос Паксимадис, представено по време на проява, организирана от независимата природозащитна организация в Културния център на кметството на Атина.


Въпреки, че според изнесените данни, приносът на морския риболов за БВП е едва 1% и ангажира 1,2% от общия трудов ресурс на страната, в социално-икономически план е много важен за оцеляването на отдалечените островни райони, тъй като осигурява заетост за 25-30% от населението. „Рибните запаси намаляват, което води след себе си и намаляване на доходите на рибарите. Липсата на конкурентноспособност е резултат на липсата на инфраструктура, оборудване и сигурност”, заяви още Паксимадис.


Също така, отрицателни последици за цялостното състояние на риболова в Гърция имат и незаконният риболов, неприлагането на законовите актове, липсата на проучвания и субсидиране от страна на държавата. Логичен е при това положение изводът, който се налага от изнесената информация: намаляването на рибните ресурси означава в средносрочен и дългосрочен план означава намаляване на рибните популации, застрашаване на морската среда и на оттам на гръцкия риболов. Принос за тази криза имат и изгубените, или изоставените уреди, мрежи и капани, които продължават да „ловят”, както и „страничният риболов”, т.е. уловът на риба в мрежите, която не подлежи на търговска експлоатация и който в световен мащаб се изчислява между 7 и 27 млн. тона годишно. Процентът на последния за Гърция възлиза на 44% от общия риболов на страната.


Това, което предлага WWF-Гърция е разглеждането на проблема на базата на екосистемен подход, организирането на програми за защитени райони, обща риболовна политика на Европа за експлоатацията на рибните ресурси на Средиземно море, като освен това съветва потребителите да купуват само „законни” продукти и да не консумират застрашени видове.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus