В Гърция, както и в повечето развити страни, банките се опитват да запазят пазарния си дял, чрез предлагането на нови продукти с все по-привлекателни за потребителите условия. Това са основно заеми в швейцарски франкове и с постоянен лихвен процент за определен период от време, който в последствие се променя на вариращ. Пазарът на ипотечните жилищни кредити „предстои да бъде изложен по-нататък на по-големи опасности, именно заради тази тенденция”, коментират от Фич. Тези продукти са с висок риск, поради възможността от излагане на кредитополучателя на „лихвен шок”, след изтичането на периода на постоянния лихвен процент.
Колкото до заемите в швейцарски франкове, се отбелязва че потребителя плаща по-малка лихва, отколкото при кредитите в евро, но все пак е изложен също така на опасността от обезценяване, поради промяна на валутните курсове. Евентуална профилактична мярка срещу тази опасност, представлява внасянето на определена сума за застраховане на заема. Анализите показват, че при почти 30 000 жилищни кредити, отпуснати през последните седем години, изплащането на вноските закъснява или е невъзможно. От 2 млн. гръцки домакинства, които ползват някакъв кредит, 7% са заели суми, които превишават 40% от общия им доход, а 6% не са в състояние да изплатят месечната си вноска.
Банката на Гърция е поискала от банките да ораничат процента на закъсняващите кредити до 3,5% до края на 2008 г., като за сравнение този показател в края на 2007 г. беше 5%. Закъсняващите кредити представляват 3,5% от общия портфейл на жилищните кредити, в размер на 2,2 млрд. евро и 6,4% от потребителските – 2 млрд. евро. През 2007 г., според изнесени в медиите данни става чсно, че са пуснати в продажба 12 000 недвижими имоти, доакто за периода 2006-2007 г. принудителните продажби на недвижими имоти се изчисляват на 100 000.