На боклука завършват всяка година десетки хиляди пъпни тъкани (стволови клетки), които биха спомогнали неоценимо за решаването на проблема с левкемията и то при положение, че един на трима гърци, страдащи от тази болест и нуждаещ се от присаждане, умира поради липса на подходящ донор. Това разкритие направи по време на пресконференция по повод Европейската седмица, посветена на проблемите на левкемията (21-28 юни), председателят на Гръцкото дружество по хематология (ГДХ) Ахилеас Анагностопулос.
„Наложително е държавата да вземе мерки и да създаде специализирани банки за пъпна тъкан. Министерсвото на здравеопазването трябва да създаде веднага мрежа от Обществени банки в големите градове, защото един резерв от 20 000 тъкани би дал възможност за трансплантация на 95% от пациентите, които в момента търсят донор и не намират подходящ”, заяви Анагностопулос. Според данните изнесени от председателя на ГДХ, всяка година в Гърция има около 100 000 раждания, пъпните тъкани от които се изхвърлят на боклука, при положение че могат да спасят живота на хиляди хора.
Последните научни изследвания в областта на чуждите пъпни тъкани доказват, че те са равностойни на подходящи донори и при деца и при възрастни. Употребата на чужди пъпни тъкани ще окаже безценна помощ на медицината и в частност на пациентите, тъй като по този начин е възможно да бъде преодолян проблемът с липсата на подходящи донори. От тези, които се нуждаят от трансплантация, 1/3 намира донор в семейството, 1/3 – от доброволни донори, които не са от семейството, а 1/3 – не намира подходящ и следователно губи възможността за трансплантация и оттам и живота си. При положение, че ражданията в страната са около 100 000 годишно, даряването на пъпна тъкан в евентуалните Обществени банки би решило проблема за всички деца и възрастни, които се нуждаят от трансплантация и не намират донор в семейството.