Спорът между Европейската комисия и Гърция за незаконните сметища има поне 5-годишна история. През 2003 година Брюксел сезира Европейския съд, който осъди Гърция да закрие всички незаконни сметища до края на 2008 година. Ако това не стане, от 1 януари 2009 страната ще бъде глобявана по 7 милиона и 400 хиляди евро на ден. Парите ще бъдат удържани от фондовете, които Европейската комисия дава на Атина по различни програми. В последствие правителството ще си ги взима от бюджетите на общините-нарушители.
От март тази година има и специален правителствен щаб, който трябваше да закрие тези сметища, които не отговарят на стандартите, но работата му никак не спори. В Гърция в момента има 1555 незаконни сметища, 65 на сто от които са средно или много опасни за човешкото здраве. Средните количества диоксин, регистрирани в тях надвишават 572 пъти безопасните за организма нива. Всяка година в Гърция изгарят десетки хиляди декари горски или селскостопански площи, поради пожари, избухнали в съседни сметища. Според контролните органи едва 492 сметища могат да продължат да работят.
Гърция е сред страните от Европейския съюз с най-висок растеж на произвеждан боклук на глава от населението, който надхвърля 500 килограма на година. Гърците рециклират едва 5 процента от хартиените отпадъци.