Свободни площи за гражданите в случай на земетресение, вписани по подходящ начин в градоустройствените планове, липсват в Гърция. Това е един от основните проблеми на процедурите за справяне с извънредните ситуации в случай на земетресение. До този извод стигнаха участниците в конференцията, посветена на навършването на 30 години от голямото земетресение в Солун през 1978 г. Срещата беше организирана от подразделението на Техническата камара на Гърция за Централна Македония, съвместно с Института за техническа сеизмология и антисеизмични конструкции и Сдружението на строителните инженери в Солун.
Свободните площи, с които разполага град Солун, достигат едва 2% от градоустройствения комплекс, при положение, че международния стандарт по този показател е минимум 10%, според данни изнесени от депутата от Гръцката комунистическа партия, Йоанис Зйогас. Същият проблем беше споменат и в изказването на областния управител на Солун Панайотис Псомядис: “През последните 30, гръцката държава не е направила много за земетресенията, въпреки, че междувременно автомобилите в градовете са се увеличили десетократно, а свободните площи, където гражданите биха намерили убежище в случай на земетресение са намалели драстично”. Според главния секретар на “Гражданска защита към министерството на Македония и Тракия Никос Корцарис, проблемът на Гърция не са земетресенията, а начинът, по-който се е “разрастнала” страната. Основна грижа на държавата, каза Корцарис, ще трябва да бъде преразглеждането на антисеизмичните планове, по такъв начин, че да бъдат съобразени с новата градоустройствена ситуация. Председателят на подразделението за Централан Македония на Техническата камара на Гърция Тасос Конаклидис, пък заяви, че за справянето със ситауациите в случай на земетресение в страната трябва да се търси решение, чрез рационалното планиране на мерки, които трябва да се предприемат, а не чрез дискусионни телевизионни прозорци. Той добави също, че трябва да бъдат забранени, като криминални деяния, каквито и да било актове, които вредят на качеството на образованието, познанията и авторитета на гръцките инженери.
Междувременно, през това лято се очаква да завърши “категоризирането” на състоянието на почти 5000-6000 обществени сгради в Гърция, от гледна точка на опасността от земетресение, заяви председателят на Организацията за антисеизмично планиране и защита Никитас Пападопулос. Тези сгради представляват една малка част от почти 80 000 обществени сгради като училища и болници в Гърция.