Седемнадесет века след създаването й, Codex Sinaiticus – едно от най-старите копия на библията в света, настигна дигиталното поколение като стана на разположение за четене онлайн.
Написана през около 350 година сл. Хр. Codex Sinaiticus е една от най-старите версий на Светото писание. Изцяло написана на Гръцки, тя е открита през 19-ти век в Православния манастир Св. Катерина в Египет, от Германският експерт в ръкописите Константин Тисчендорф. Той взема голяма част от ръкописа в Лейпциг, а след това подарява повечето на руският Цар Николай II през 1869 година. Повече от полувин век след това, Сталин продава 694 страници на Британската Библиотека.
В момента части се намират в манастира Св. Катерина в Египет, в Британската Библиотека в Лондон, в библиотеката на Лейпциг в Германия, и в Санкт Петербург в Русия. През 2005-та година започва проект за £650, 000 да събере всички части на ръкописа и да ги дигитализира. От вчера, 100 страници на ръкописа могат да се намерят в интернет, а пък още страници ще бъдат добавени когато се сканират тънките и деликатни листове. Целият ръкопис се състой от 1460 страници.
Проектът Codex Sianiticus (www.codex-sinaiticus.net) е международно сътрудничество да се съедини целият ръкопис в дигитален формат и да го направят достъпен до аудитория от световен мащаб за първи път. Използвайки експертизата на изтъкнати учени и уредници от най-големите библиотеки в света, проектът дава възможността на всички да се свържат с този прочут ръкопис.