Малко по малко започва да изтича информация в медиите за вчерашното общо събрание на духовенството в Света гора, което обсъди скандалните имотни сделки на манастира Ватопедио. Събранието, което продължи 10 часа, се проведе при закрити врати. Според вестник Вима на него са пристствали игумените и представителите на всички 20 светогорски манастири, с изключение на игумена на Ватопедио Ефрем. Според вестник Елефтерос Типос Ефрем е присъствал на събранието, но е заявил, че е невинен, че е действал законно и че ще покаже правотата си в съда.
Дебатите по време на събранието са били бурни и в духовенството са се очертали два лагера. Единият е бил на „по-напредничавите” отци от Ватопедио и Дионисий, а другият на по-консервативните като игумените на манастирите Ивирон и Свети Павел. Кръстосването на шпагите е било много ожесточено. Мнозинството духовници са били на мнението, че игуменът на Ватопедио Ефрем и монахът от същия манастир Арсений, който се счита за архитекта на предприемаческата активност на манастира, са установили твърде светски взаимоотношения с много политици. Тези светски отношения не съответстват на морала на Света гора, където би трябвало да цари духовното посвещаване на вярата и отказът от материални изкушения.
Според една част от духовниците търговската дейност на Ватопедио може да е донесла икономическа и финансова полза на манастира, но е докарала огромна морална вреда на църквата. В същото време противниковата част от монасите надделяла и в крайното решение не са записани каквито и да е мерки срещу Ватопедио. Обратно, записано е, че такива мерки ще се вземат, когато по случая се произнесе съдът.
Междувременно гръцката православна църква излезе с уточнение, че се е съгласила да плаща данък сгради върху част от недвижимите й имоти и този данък възлиза на 2 милиона евро. За разлика от нея, манастирите в Света гора отказват да плащат данък сгради. Според гръцкото законодателство манастирите са освободени от данъци за всичко, което им принадлежи на територията на атонския полуостров, но би трябвало да плащата данъци за притежанията си извън Атон, които както се оказа са огромни. Гръцкото обществено мнение подкрепя идеята атонските монаси да плащат данъци за всичко, което притежават извън полуострова, но те дори отказват да попълнят имотни декларации.