В 4 часа сутринта в петък завърши бурното заседание на Федерацията на гръцките митничари, които решиха да сложат край на продължилата 4 дни стачка. Няколко часа преди това, в 1,30 през нощта, първоинстанционният съд в Атина обяви митничарския протест за незаконен, след като министерството на националната икономика се обърна към правосъдието за решение. Аргументите на съда са, че решението за стачката е взето от орган, който няма право да обявява стачки и че щетите, които протестът причинява са несъразмерно по-големи от целите, които си поставя.
Както grreporter.info вече съобщи, митничарите протестираха срещу решението на правителството да закрие специалния фонд, в който се събираха митата и таксите по гръцките граници и който годишно възлиза на около 100 милиона евро. От тях 5 милиона се даваха на държавния бюджет, а 95 милиона евро се разпределяха като месечни надбавки към заплатите на 3500 митничари, които работят в Гърция. Месечната надбавка над редовната заплата на един служител се движи между 600 и 1250 евро в зависимост от трудовия му стаж и длъжностната му характеристика. Как да се разпределят добавките решаваше Федерацията на гръцките митничари. След новия закон тези добавки ще се изплащат директно от държавния бюджет и ще се контролират от министерството на националната икономика. Пак с новия закон се закриват всички специални фондове към всички министерства.
Спирането на стачката е победа за правителството, което още от самото начало говореше за „високоплатени държавни служители, които държат като заложник цялата страна”. Състоянието по граничните пунктове в Северна Гърция е тежко, като навсякъде са се оформили огромни опашки от тирове. Най-трагично е положението на граничният пункт Евзони край Килкис, където чакащите шофьори губят търпение и прибягват към саморазправи. Бензинът изчезна в цялата страна. Поради липса на гориво спряха фериботите Самос-Кушадъсъ, които обслужват голям брой туристи.