Всичко започва с Роже Милие и неговата съпруга Татяна. Роже Милие е писател, учен и бивш директор на Френския институт в Атина. Той се обръща с апел към френските интелектуалци да подарят на гръцкия народ свои произведения в знак на благодарност за героизма на гърците по време на тяхната съпротива срещу нацизма в периода 1940-1944 година. За една-две години Милие получава 30 платна живопис, 6 графики, 4 скулптури, 6 гравюри и два албума с гравюри. Кои са авторите? Пабло Пикасо, Анри Матис, Пиер Бонар, Франсис Пикабиа, Пол Клодел, Ла Корбузие, Жан-Пол Сартр. С други думи едни от най-големите френски имена в изкуството на 20-ти век.
Колекцията, която принадлежи на Националната галерия на Гърция е показана за първи път през 1949 година във Френския институт в Атина. По-късно към нея се добавят 110 ръкописи и чернови на френски интелектуалци, членове на френската съпротива, които писали за Гърция. В този си вид изложбата се показва за първи път през 1980 година в гръцката Национална галерия и на няколко пъти е гостувала на различни гръцки градове.
На 1 октомври сбирката за първи път се показа пред френската публика. До 5 ноември изложбата „Гръцката съпротива 1940-1944 година” може да се види в музея Jean Moulin в Париж.