Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

В Принстън създадоха виртуален археолог

03 Октомври 2008 / 14:10:48  GRReporter
1012 прочитания

Нов хоризонт се открива за гръцките археолози чрез автоматична система създадена от екип компютърни специалисти на Принстънския Университет, които са си сътрудничили с археолози от Гърция. Новата технология „притежава потенциала да промени начина, по който хората правят археология”, според Дейвид Добкин, професор по компютърни науки и декан на Факултета в Принстън. "Тази новост прави компютъра истински партньор в изследванията на археолозите," казва Добкин, който започва да работи върху проекта през 2006 г., след като е бил на посещение на археологическите разкопки на Акротири на остров Сандорини.


Реконструкцията на фрески, мозайки и други подобни предмети е като да наместваш огромен пазъл, само че доста по-трудно. Оригиналният предмет честно е счупен на хиляди мънички парченца – на много от които не е ясен цвета, мотива или надписа, а също са и ерозирали в продължение на изминалите векове. В резултат на това задачата да бъдат сглобени на ново изисква доста усърдие от страна на реставраторите.  За разлика от предишния сложен и скъп софтуеър, с който са можели да работят единствено обучени компютърни специалисти, Принстънската система използва не скъп, готов хардуеър, направен с цел да работят с него археолозите и реставраторите, а не учени занимаващи се с компютри. Системата автоматично дигитализира и пресъздава артефактите, намествайки откъслечните парчета от фреските, мозайките и други подобни археологически предмети.


„Ние имитираме методите на археолозите доколкото това ни е възможно, така че те максимално да могат да се възползват от нашата система като инструмент”, казва Сиймон Рузинкиевич, професорът, чийто екип е разработил системата. „Чрез нея ще бъде намалено времето, което се изисква за реконструкция, от години на месеци. Това ще даде възможност на археолозите да се занимават с други важни задачи като реставрация и етнографско проучване". Археологическият обект на остров Сандорини е бил използван, за да бъде изпробвана на практика системата и въпреки че не са перфектни,  вече първите резултати са получени.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus