Освен Атинският Университет, който тази година се качи за първи път на 200-то място от световната класация, в списъка на 500-те има още пет гръцки университета – Политехническият Университет в Атина, Аристотеловият Университет в Солун, Икономическият Университет в Патра и Университетът в Патра. На три от тях тази година рейтингът им е паднал в сравнение с миналата. Но според ректорът на Университета в Патра Ставрос Кумбяс място за притеснение няма, защото това падане не е толкова значимо и се дължи на случайности, тъй като в света съществуват 12 000 университета, а само в Европа са 4 500. „Ако бяхме паднали или се бяхме качили с хиляда места, тогава – да, щеше да бъде значителна разликата, но такива малки различия не означават нищо.”
Важното е да се разбере, че една трета от университетите в Гърция земат стабилно място в групата на световния елит от 500-те най-добри. А ако бъде сравнена само европейската група, тогава гръцките университети се намират измежду 200-300-те най-добри. Да отбележим, че САЩ с хилядите си университети, участва с 1/3 от тях в международните класации. А това гръцката държава го постига, въпреки всички неуредици и постоянни вълнения, които мъчат висшите институти и учащите в тях.
От своя страна, ректорът на Атинския Университет Христос Китас, отбеляза, че най-древният университет на страната би заел и още по-предно място в класацията, ако е разполагал с необходимата финансова подкрепа и ако функционира без постоянните размирици. „Основно, успехът се дължи на сериозната изследователска работа на нашите преподаватели, на публикациите в списания с международен авторитет, на признанието им от чуждите учени и на факта, че студентите завършили нашия университет са търсени кадри навсякъде”.
В тази класация се вземат предвид броя на международните препратки към научните изследвания на професорите в даден университет, техните публикации, професионалната реализация на студентите и т.н. От тази година са включени и други фактори като броя на студентите в сравнение с общия брой на населението в страната, както и сведения от сферата на икономиката на страната. Така, освен самите университети се оценява и като цяло системата за висше образование в страната.