„Това ще бъде телевизия от 15 януари и всеки ден”. Така обявиха сътрудничеството си радиостанцията на радикалната левица СИРИЗА „Сто кокино” („На червено”) и появилият се след закриването на държавната телевизия ЕРТ през юни 2013 информационен сайт The Press Project.
Според съобщението, което бе придружено и от снимки на студиото, в проекта ще участват и регионални телевизии.
„В едно съвременно многокамерно HD студио подготвяме един качествен телевизионен продукт с цел да създадем телевизия, която няма да се управлява от интереси, свързани с държавни поръчки и банкови облигации”, се посочва в съобщението.
Като начало организаторите на проекта се готвят да провеждат всекидневни политически дискусии на тема предстоящите парламентарни избори, а на 25 януари – да предават на живо изборните резултати.
„В панелите на всекидневното ни токшоу „Избори 2015” ще присъстват главните участници в предизборната борба и журналисти. Активно участие ще имат и потребителите на социалните мрежи, които ще могат да им задават въпроси.
В изборната вечер на 25 януари ще организираме за пръв път в Гърция телемаратон в интернет за предаване на изборната битка на живо, който ще започне в 18:00 и ще продължи до късно вечерта. Той ще включва: система за предаване на изборните резултати на живо, включвания с изборните щабове на партиите, дискусии в студиото и специални анализатори на изборите.
Свържете се с нас, защото започва нова епоха в електронното пространство…и това е само нейното начало”, се посочва още в съобщението.
То се появи малко преди интернет-интервюто на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас, като въпросите се поставяха от потребители на социалната мрежа Twitter.
Въпреки усилията на организаторите от партийното издание „Авги” да я представят като открит диалог на гражданите с него, крайният резултат не остави такова усещане. Въпросите, които му предаваше координаторът и журналист от „Авги” бяха строго подбрани и това породи коментари като:
„Нали разбрахте, че Ципрас не вижда нашите съобщения и му се предават само онези, които трябва?!”
„Хора, не го оставяйте да вярва, че говори с гражданите. Стана за срам”.
Критичен бе дори коментарът на сайта с лява насоченост Dromografos:
„Без да искаме да критикуваме работата на координаторите, „интервюто” не се получи…очевидно беше необходимо нещо друго. Това не беше Twitter”.
Писателят Апостолос Доксиадис обобщи със следния tweet:
„Интервюто на Самарас по държавната телевизия НЕРИТ поне личеше, че е било уговорено предварително. Това тук приличаше на „свободните избори” в СССР. 99,7 на сто в полза на Ципрас”.