снимка: Emmanuel Dunand. AFP
Позицията на Янис Варуфакис, който се отнася към колегите си с пренебрежение, заявява публично, че само Волганг Шойбле е на неговото ниво и преподава на всички уроци по икономика не помага на преговорите между Гърция и европейските ѝ партньори.
Това е мнението на опитния журналист и кореспондент на френския вестник Либерасион в Брюксел Жан Катрьомер за гръцкия финансов министър.
В статията си със заглавие „Този път Гърция наистина прекали” Барбара Везел пише в сайта на Дойче веле: „До ден-днешен гръцкият финансов министър Варуфакис не е поставил на масата за преговори дори един-единствен лист хартия, който да съдържа някакви цифри и факти или пък да описва гръцките желания. Европейските му колеги можели да прочетат в „Ню Йорк Таймс” как той си представя възможното решение, каза самият Варуфакис. И приключи темата след още няколко устни пояснения. След срещата обаче веднага заяви, че трябва да се направи всичко възможно за постигане на споразумение, което можело да стане дори в близките два дни. Само че май бърка нещо.
Гръцкият финансов министър очевидно има известна слабост към безочливостта. Защото никой не бива да се държи по този арогантен начин с колегите си, особено пък ако им иска пари. Едва ли германският финансов министър Шойбле и неговите колеги в еврогрупата ще позволят на новака да ги разиграва по такъв безсрамен начин.
Още преди вчерашната среща настроението беше достигнало точката на замръзване и мнозина твърдяха, че на Гърция не може да се има никакво доверие. А след като Атина се опита да забие клин между Еврокомисията и еврогрупата, нещата едва ли ще се променят към по-добро. И докато търпението към Гърция е вече на изчерпване, Варуфакис се държи така, сякаш е тръгнал да си търси работа като колумнист в някой голям международен вестник. Исканията си към Брюксел за безусловно удължаване на кредитите той публикува в американската преса и именно тази вестникарска статия беше единственият „документ”, внесен на вчерашната среща. Нима Варуфакис се е надявал, че представители на американската администрация ще се намесят за пореден път, призовавайки европейците да се договорят с Атина? Или пък гръцкият министър вярва, че САЩ ще финансират бюджета на страната му? Звучи още по-нелепо”.
В същото време, в самата Гърция Варуфакис се радва на голяма популярност и - няма да е преувеличено да се каже – народна любов. За демонстриращите в подкрепа на правителството гърци той е герой, който с уменията си в преговорите е „приклещил здраво европейците, които искат той да бъде сменен с някой като предишните финансови министри на Гърция – подчинен и покорен”.
Възхищението им се изразява в плакати като този на снимката, който гласи: „Хляб, шишче и Янис Варуфакис”. Заслужава да се отбележи, че той е парафраза на популярния сред поддръжниците на краля Константинос 1-ви по време на Националната схизма (1914 – 1917) девиз: „Хляб, маслина и крал Константинос”. Смисълът на девиза бил, че предпочитат да гладуват, но да имат крал.

В същото време бившата съпруга на гръцкия финансов министър Маргарита Пулос изрази недоволството си към всички, които твърдят, че той използва специализираните си познания по „теорията на игрите” в преговорите между Гърция и европейските ѝ партньори. „Не мога да кажа, че ми хареса журналистиката, която се опита да придаде на преговорите „привкус” от теорията на игрите…Нещата са много по-сложни, но съществува много повече обща почва (между Гърция и Германия), отколкото си мислят някои журналисти. Повече от ясно е, че е наложително да се намери компромисно решение”, заяви тя в интервю за вестника на гърците в Австралия „Неос космос”.
А за журналистките, които казват, че са влюбени в бившия й съпруг, Пулос казва: „Въпреки че той е повече от способен да се възползва от това и да се забавлява, за момента това не го интересува. Причината е, че задачата, с която се е заел надхвърля популярността и всичко свързано с нея”.

Според изданието Маргарита Пулос и Янис Варуфакис са се срещнали в гръцки ресторант в Сидни през 1990. По онова време тя е преподавала икономика в местния университет. Те станали двойка около година след запознанството си и сключили брак едва през 2001 в Атина, където Пулос работила върху докторската си дисертация на тема Гражданската война в Гърция. Тя се връща в Австралия през 2005, а като причина за края на брака си с Варуфакис посочва разликите в амбициите им, както на професионално, така и на географско ниво.