Гръцкият премиер отговаря на увеличаващия се натиск за постигане на споразумение с думите: „Дилемата вече е в ръцете на нашите партньори“. Така той заявява, че вече европейските лидери са призовани да решат дали искат реализъм и изход от кризата, или разделянето на Европа. Алексис Ципрас добавя, че в понеделник Атина е внесла своите предложения към Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия.
По време на посещението си в министерството на образованието Ципрас е заявил, че Атина "преговаря по предварителен план, стратегия и предложения" и че условията на преговорите са неблагоприятни. "Цяла Гърция знае каква е разликата между едно правителство, което преговаря, и предишните, които просто подписваха това, което искаха от тях. Гърците трябва да са горди, независимо от това на коя партия симпатизират", добави Ципрас. "Гърция е внесла своите предложения, направили сме отстъпки, което е нормално при преговори, но сме предложили реалистичен план за изход на страната от кризата. Денят след преговорите ще е труден, но това, което иска гръцкият народ, е правителството да преодолява трудностите, в условия на равноправие и справедливост. Краят на преговорите ще означава и край на разделението в Европа. Вече е ясно, че решението за това дали желаят да последват реализма и изхода от кризата без разделяне на Европа, е в ръцете на европейските лидери. Това не е само гръцки проблем, това е европейски и световен проблем. Дилемата е между един реалистичен избор за изход от кризата или разделяне на Европа. Правителството действа по план и с решимост, облягайки се на мнозинството от гръцкия народ, който иска решение на кризата, а не страната да се върне към миналото с неговите меморандуми и подчинение".
Все още никакво предложение към Атина
Опровергавайки съответните слухове, близки сътрудници на премиера Алексис Ципрас заявяват, че той не е получил никакво предложение от отсрещната страна, както и че нито той, нито някой друг високопоставен гръцки ръководител е говорил по телефона с представител на кредиторите.
Едновременно с това гръцкият екип в Брюкселската група се намира в готовност, макар че все още не е получил уведомление за възобновяване на преговорите, които Атина очакваше да започнат рано днес. Източници от правителството смятат, че това забавяне се дължи на факта, че продължават да съществуват разногласия между Европейската комисия и Международния валутен фонд по конкретни параметри от преговорите.
Замразяване на работата на Брюкселската група
От събота са замразени разговорите между Атина и кредиторите на ниво Брюкселска група, като гръцкото правителство е възложило всичките си надежди на постигането на политическо решение.
Според източници, разногласията между двете страни в преговорите са големи, постигнатият напредък е малък, а високопоставени участници в преговорите отбелязват, че гръцките представители не са били упълномощени да продължат по-нататък с разговорите.
Показателен е фактът, че според източници, разминаването между двете страни по финансовите въпроси е близо 2 милиарда евро. По-точно кредиторите са искали 2 милиарда евро повече мерки от тези, които е представило правителството. Във връзка с това гръцките пратеници не са били упълномощени да обсъждат повече мерки, като картината е била подобна и по други ключови въпроси.