Снимка - вестник Катимерини, карикатура - Питър Брукс, The New York Times
Вече всички открито говорят за GREXIT. Терминът, който до преди 5 месеца беше потънал в прах и забрава днес вече е на път да стане реалност. Вчера гръцкото правителство стана за смях в цяла Европа, а и извън нея, когато по негово настояване в Брюксел се събраха министрите на финансите от Еврозоната, а след тях и държавните глави, за да чуят новото гръцко предложение за изход от кризата, а се оказа, че такова няма. След резултатите от референдума в неделя, когато 61 на сто от гърците казаха НЕ на споразумение с кредиторите, позицията на премиера Алексис Ципрас на масата за преговори е изключително трудна.
От изявлението на германския канцлер Ангела Меркел стана ясно, че въпреки категоричната победа на отрицателния вот, изискванията на кредиторите остават не само непроменени, но дори и втъвърдени. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отиде една стъпка по-далече и обяви, че Европа има оперативен план за действие в случай на GREXIT.
Кредиторите, в това число изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на Европейската централна банка Марио Драги, които също присъстваха на срещите в Брюксел дадоха последен срок на Гърция до петък следобед да им каже какво всъщност иска, за да може предложението й да бъде обсъдено в събота на извънредно заседание на Eurogroup и в неделя на нова среща на върха на държавните глави на страните от Европейския съюз.
Докато европейските държавници бяха угрижени, впечатление направи усмихнатото и ведро лице на гръцкия премиер, който заяви след срещите, че правителството му ще продължи усилията за намиране на устойчиво и социално справедливо решение на гръцкия проблем. Пред Алексис Ципрас обаче няма много възможности за избор. На практика те са две - да приеме едно трудно споразумение, което ще донесе до много ограничения за обикновените гърци но ще ги остави в Еврозоната, или да поведе страната към катастрофата на драхмата.
Разбира се, задача с много неизвестни е дали гръцкият парламент и най-вече депутатите от управляващата коалиция на СИРИЗА и Независимите гърци биха подкрепили каквото и да е споразумение с кредиторите. Въпреки банковата ваканция, която продължава вече девети ден.