снимка: imerisia.gr
Паниката, която предизвика налагането на ред извънредни данъци от гръцкото правителство изнесе на дневен ред дискусията за честите през последните години финансови скандали с главни участници политици от недалечното минало, както и членове на настоящия парламент. Нежеланието на гръцките депутати да се лишат от десетки привилегии ги постави в центъра на мишената, по която стрелят медии и коментатори. „Гръцките политици, които направиха „огромната” жертва да се лишат от една заплата, докато гражданите изнемогват от тежките данъци така и не проведоха очакваната чистка в техните среди и се държат като еснафска организация” е фразата, която звучи все по-често от микрофоните. И явно има защо.
Според ексклузивна информация на гръцкия вестник Realnews, в данъчната декларация, която са подали за доходите си през 2010 някогашният министър на отбраната Акис Цохадзопулос и неговата съпруга Вики Стамати е описано, че тя е похарчила 1,5 милиона евро за покупки на автомобили, въпреки че не е декларирала никакви приходи.
По-конкретно бившият министър, който бе разследван за получаване на огромни подкупи от немския гигант Сименс е декларирал приходи в размер 82680 евро, колкото е депутатската му пенсия и предполагаем доход 8700 евро, докато приходите на съпругата му са нулеви, както бяха и през 2009. Последният път, когато някогашната служителка в Националната компания за електрификация е заявила доходи е бил през 2008 и те са били в размер 15330 евро.
От подадената тази година данъчна декларация личи, че Вики Стамати е похарчила милион и половина евро за „закупуване или наемане на автомобили, мотоциклети или друг вид моторни превозни средства”. Но това далеч не е най-странното в документа. Съпругата на скандалния министър е посочила, че има приходи в размер един милион евро от оползотворяване на активи, т.е. от продажба на недвижимо имущество. Тя декларира също 530 хиляди евро в кода, където се описват сумите от консумацията на капитал.
Според специалисти вписването на суми в конкретната графа е най-лесният начин за данъкоплатеца да оправдае базово изчислените разходи на данъкоплатеца за година или придобиването на недвижимо имущество. Казано по-просто, по този начин се предоставя възможност за оправдаване на разликата между базово изчисления и декларирания доход с аргумента, че през предишните години се е появил паричен излишък, който е бил обложен с данък или законно освободен и е бил използван през настоящата данъчна година, за да се покрие разминаването в сумите. В случая сборът от вписаната като получена от оползотворяване на недвижимо имущество сума и консумацията на капитали оправдава неоправдано големия разход за закупуване на автомобили на стойност 1,5 милиона евро от съпругата на бившия министър.
Акис Цохадзопулос бе разследван от парламентарна комисия за обвиненията, че е получил огромни подкупи от немски и френски фирми за закупуването на отбранителна техника от тях. Депутатите гласуваха за препращането на случая към правосъдието, което на практика не е възможно, защото според действащия закон за отговорността на министрите, тяхната отговорност се покрива със срок на давност след края на определената парламентарна сесия. Така някогашният тесен сътрудник на Андреас Папандреу, а по-късно и кандидат за лидерското място в ПАСОК не бе осъден за нито едно от обвиненията, въпреки че някои медии представиха десетки документи, които показват намесата му в различни сделки чрез трети лица и офшорни фирми. По същия начин той бе закупил и къща в неокласически стил на една от най-скъпите улици в Европа, в подножието на Акропола, станала причина за отлюспването му от ПАСОК.
Въпреки че е толкова фрапантен, случаят не е единствен. От месеци водещите лозунги на повечето митинги и шествия са насочени срещу политиците, много от които станаха обекти на охулвания и нападения. Коментатори предупреждават, че тази ненаказаност предизвиква голямо напрежение сред гражданите и може да го покачи до опасни стойности, като последствията ще бъдат пагубни.