Снимка: idealbusiness
Бизнесът приветства решението на премиера Георгиос Папандреу да не прибягва отново до избирателните урни. Борсовият индекс в Атина се повиши, spread-показателят падна, а Жан-Клод Юнкер поиска допълнително стягане на обществените финанси
Първият кръг от изборите за кметове и районни управители приключи и премиерът Георгиос Папандреу заяви, че е доволен от резултатите и не иска извънредни парламентарни избори. Дойдоха и първите положителни сигнали от бизнес средите в Гърция, като в понеделник индекса на Атинската борса достигна 1549,35 пункта и отбеляза ръст с 2,76% още в 10,45 часа сутринта.
Заплахата от предварителни парламентарни избори, която надвисна над Гърция в последните две седмици благодарение на изказванията на министър-председателя изнерви международните пазари. Spread-показателите на десетгодишните гръцки държавни облигации хвръкнаха над 900 пункта, а индексът на Атинската борса спадна под 1500 пункта.
В петък лихвата на 10-годишните гръцки държавни облигации спрямо съответните немски нарасна до 909 базисни пункта, като в един момент стойностите достигнаха до 927 базисни пункта - ниво, считано за най-високо от 21 септември 2010. Днес по обед, ден след първия кръг на изборите spread-показателя по гръцките държавни облигации спрямо германските падна с 36 базисни пункта и се закрепи на 887,8 пункта.
„Бизнес кръговете са удовлетворени от решението на министър-председателя да не завлече страната към предварителни парламентарни избори,” заяви в отворено писмо президентът на Атинската търговско-индустриална камара Костадинос Михалос. Той уточни, че евентуални нови избори само година след последните предварителни парламентарни щяха да създадат изключително големи проблеми за всички и то в много критичен за страната момент. Михалос подчерта, че независимо от всичко посланието на Георгиос Папандреу не е било напълно ясно и премиерът трябва още веднъж категорично да отхвърли възможността за евентуални предсрочни избори преди да се види стабилизация на пазара.
Президентът на Гръцката търговска камара Василис Коркидис също приветства обещанието на премиера и заяви: „Факт е, че политическата несигурност винаги плаши бизнес средите и то повече от икономическата нестабилност”. Коркидис каза, че възможността за връщане към гласоподавателните урни отново, след четвърти октомври 2009 година крие големи опасности. Той ги нарече „избори експрес”, които могат да доведат страната до анархия и финансов колапс. Той разтълкува големия отлив на гласоподавателите като съзнателен избор и по този начин отправи своята критика към политическите играчи на гръцката сцена.
Гръцките анализатори твърдят, че резултатите от местните избори ще дадат вот на сигурност на международните пазари. Освен това ги тълкуват като съгласие на народа ПАСОК да проведе на икономическата реформа, заложена в Меморандума за финансова помощ. Правителството ще има голяма нужда от тази подкрепа, когато Европейската статистическа служба Eurostat обяви на 15 ноември крайните резултати за размера на бюджетния дефицит за 2009 година. От него ще зависи какви допълнителни мерки ще трябва се да предприемат до края на годината, за да може Гърция да си изпълни целите по договора за финансова помощ и да получи поредния транш от страните от еврозоната и Международния валутен фонд.
Очакванията са дефицитът за 2009 година да стигне около 15,5% от БВП, което веднага ще образува една допълнителна дупка в бюджета от 1,6 милиарда евро. Тази сума ще бъде добавена към вече проблемните два милиарда евро, които правителството се чуди как да събере до края на годината, за да може да си изпълни обещанията към кредиторите от МВФ, ЕЦБ и ЕК. Следващата седмица ще дойдат отново на проверка представителите на надзорната мисия на трите институции, за да нанесат последни поправки в проектобюджета за 2011 година. От него ще стане ясно какви точно промени ще се проведат през идната година, така че Гърция успешно да намали дефицита си до 2013 година само на три процента.
Доволен от резултатите от местните избори в Гърция бе и прзидентът на Eurogroup Жан-Клод Юнкер, който не пропусна да припомни, че Гърция ще трябва да вземе допълнителни мерки за финансово оздравяване на обществения сектор.