Снимка: skai
Бюджетният дефицит на Гърция за 2009 година е 15,5 на сто от БВП на страната, предаде агенция Ройтерс като се позова на анонимен източник от гръцкото министерство на финансите. Това означава, че бюджетният дефицит за 2010 ще се оформи между 9,2% и 9,3% от БВП, което се оказва далеч от първоначалните планове на социалистическото правителство. Със съкращението на бюджетните разходи, заплатите на държавните служители и намаляването на пенсиите, както и увеличаването на данъци и акцизи и един куп други строги икономически мерки, правителството на Георгиос Папандреу се стремеше на намали дефицита тази година на 7,8% от БВП. Разликата между желаното и реалното ниво на показателят се оказа следствие от два основни фактора – слабият ръст на приходите от данъци и преизчисляването на бюджетния дефицит за периода до 2009 година.
„Дефицитът тази година ще бъде ревизиран нагоре до нива около 9,2 и 9,3 на сто от БВП. Данните все още не са финализирани и може да има малки промени," цитира новинарската агенция своя източник. „Очакваме през 2009 година бюджетният дефицит да достигне около 15,5% от БВП след преразглеждането на Eurostat, с възможност за отклонение от порядъка на 0,1-0,2 на сто” се казва в съобщението. Данните преди последното преразглеждане на Eurostat (което все още тече) показват, че Гърция има бюджетен дефицит 13,7% от БВП и външен дълг около 115% от БВП. На тази база правителството изготви план за действие, който ударно да смъкне дефицита с около 5 на сто до края на 2010. Очакванията са, че преоценяването на първоначалните данни неизбежно ще доведе до прегрупиране на мерките за фискална консолидация на страната и гърците ще са изправени пред една още по-труда година, в сравнение с 2010.
Европейската статистическа служба трябва да представи крайния си доклад с нивата на гръцкия дефицит за миналата година в понеделник 15 ноември. GRReporter се свърза с пресцентъра на Министерството на финансите, за потвърждение на информацията, но от там отказаха да коментират случая преди Eurostat да излезе с официалното си становище за нивото на дефицита за 2009 година.