Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Данъчната полиция срещу правосъдието за нарушителите - светски личности

12 Декември 2011 / 13:12:36  GRReporter
1728 прочитания

Членове на Органа за борба с икономическите престъпления изразяват крайното си недоволство за толерантното отношение на съдебните власти към известните в публичното пространство заловени за укриване на данъци гърци.

Решенията на следователи и прокурори, които нито поставиха под арест, нито определиха гаранция  дори и от едно евро на известни от лайфстайл издания и телевизионни предавания, въпреки че дължат милиони евро за неизплатен ДДС доведоха преследващите органи до безизходица. Техните членове определят случващото се като „имунитет за гламурните личноти” и обвиняват съдебните власти за „липса на авторитет”, както и че „нямат смелостта да изпратят в затвора някой от известните заловени дори и за една седмица”.

Източници от Органа за борба с икономическите престъпления посочиха, че на практика съществуват „телевизионна демокрация” и „телевизионни права, които се извисяват над човешките”. Според тях случаите на освобождаване на заловените наскоро известни укриватели на данъци показват, че „правосъдието е повлияно от телвизионните предавания”.

Съдебни кръгове, които защитават конкретните решения сочат, че те за взети на законна основа. По-конкретно, фирмите на заловените лица са вече подложени на предвидената в член 99 от Кодекса за ликвидациите процедура за фалит. По този начин самият закон защитава техните собственици от всякакви правни действия срещу тях.

„Когато някой е обвинен, че е откраднал един милион евро от държавата, той се задържа именно за това негово действие, защото невнасянето на ДДС на практика е кражба. Тук не става дума за хора, които не внасят дължимите данъци. Това е кражба в ущърб на обществото, защото парите от ДДС, които обвиненото лице не е изплатило на държавата ги е взело от продадената стока. Т.е. те вземат от потребителите 23 на сто за ДДС и след това ги прибират в джоба си, вместо да ги дадат на държавата. Това е акт на изключително презрение към обществото, защото се извършва за сметка на пенсионери, служители, болници и т.н.”.

Освобождаването на заловените е основна тема на дискусиите, които се провеждат в офисите на преследващите служби. „Не е възможно да ги толерираме, докато те крадат държавата. Ако всички те бяха откраднали 500 000 евро от някой богаташ или 100 000 евро от някоя банка щяха да ги изпратят в затвора”. Според тях не е правилно заловените да бъдат използвани като пример за „сплашване” на останалите, „защото това нарушава основни човешки права. Причината за осъждането на лишаване от свобода трябва да отразява критериите на закона по конкретен начин. Един от тях е значението на действието, което в случая е кражба в ущърб на държавата. Друг критерий е възможността тези хора да повторят действията си след тяхното освобождаване”.

Според членовете на преследващите икономическите престъпления служби „правосъдието не е догматично. То трябва да следва социалните тенденции, нагласи и обстоятелства. В една ситуация като днешната, когато спират тока на пенсионерите, които не дължат нищо на държавата не е възможно някои да се освобождават, само защото са известни личности”.

Не плащането на ДДС се разглежда от закона като тежка форма на присвояване, понеже конкретният данък се предплаща. Според Наказателно-процесуалния кодекс съдебните власти могат да наложат временно задържане за углавно престъпление, когато съществуват съмнения, че обвиняемият може да избяга или, че може да извърши други престъпления. Уличените и осъдени за данъчни измами в степен углавно престъпление, като неплащането на ДДС, издаването на фалшиви и фиктивни фактури и укриването на данъци, съчетано с узаконяването на средства от незаконни дейности са заплашени със „замразяване” и забрана за продажба на активите и конфискация на тяхното имущество. Законът обхваща случаите в периода от април 2010 до днес, а целта е държавата да успее да събере дължимите суми, ако те не са били изплатени от нарушителя до окончателното приключване на процеса срещу него.

Категории: Криминална хроникаКомпании Орган за преследване на икономическите престъпления укриване на данъци известни нарушители лайфстайл
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus