снимка: novini.bg
Шест дни след скандалното назначение на Делян Пеевски за директор на ДАНС, лошите изненади за българското общество нямат край. Премиерът Пламен Орешарски се принуди да признае, че е поискал достъп на Пеевски до класифицирана информация още преди да бъде избран от парламента, като заяви, че представената пред Народното събрание кандидатурата следва да има такива права. В същото време се оказа, че Делян Пеевски е единственият, за който е бил поискан предварителен достъп.
И докато протестите в София и други градове стават все по-динамични, а нови социологически проучвания показват нисък кредит на доверие от обществото, правителството назначи 11 областни управители, всички предложени от БСП.
За бъдещето на протестите и кабинета, плитическите алтернативи и медиите в България, GRReporter разговаря с известния от националното радио и телевизия журналист и блогър Иво Беров.
Г-н Беров, защо правителството предприе такъв самоубийствен ход с назначаването на Делян Пеевски начело на ДАНС? Как обяснявате това негово действие?
Пеевски има някои особености, които несъмнено са повлияли върху избора му за началник на ДАНС. Първо – той наистина е човек, нахъсен да събере всички и всякакви сведения срещу управлението на Бойко Борисов. БСП бърза да разбие основния си враг засега – ГЕРБ чрез прокурорско и съдебно преследване, защото знае, че не може да утвърди властта си с бързо излизане от кризата и изпълнение на предизборните обещания. Второ – Пеевски има власт, пари и влияние. Пари – чрез своите фирми и връзката си с Корпоративна Търговска Банка. Власт – чрез влиянието си в Движението за Права и Свободи. Влияние – чрез много медии, които притежава.
Как коментирате излязлата в сряда информация, че Делян Пеевски е имал разрешение за достъп до класифицирана информация на ниво“строго секретно” дни преди да бъде избран от парламента?
В БСП знаят, че колкото по-бързо започнат разкрития и съдебни процеси срещу хората на Борисов, толкова по-добре за тях. Затова са дали предарително сведения на Пеевски – за да разследва. Явно предварително са се уговорили какво ще прави като началник на ДАНС. Бързали са.
Каква е прогнозата ви за бъдещето на кабинета?
Кабинетът беше замислен да просъществува около година. През това време да извърши някои наистина необходими за икономиката и държавата действия, от БСП да оправдаят грешките и неизпълнените си обещания с Орешарски, както Бойко Борисов ги оправда със своя финансов министър Дянков. След това Орешарски да бъде натирен, със съответните явни и скрити възнаграждения (бонуси), а БСП със своите съюзници да съставят правителство - този път не експертно, а със свои хора. Протестите объркаха този план и вече не мога да предвидя какво точно ще стане.
Какво е според вас бъдещето на протестите и до какво могат да доведат?
Ако доведат до бързо падане на правителството могат да доведат и до нови избори. При което бившите управляващи – хората на Бойко Борисов ще отърват възможните присъди и ще искат от своя страна да се разправят с БСП. Едва ли да успеят изцяло „да си го върнат и да се разправят с БСП”, тъй като новият парламент също трудно ще състави правителство и няма да бъде устойчив. Но пък българските граждани ще придобият самочувствие и ще разберат, че политиката на България и съдбата на страната зависят в крайна сметка от тях самите.
Назначението на Пеевски предизвика бурни реакции включително в БСП, където изглежда, че назрява бунт. Какво ще се случи в партията, след като вчера дори ПЕС призова Сергей Станишев да подаде оставка?
Политическите противници на Станишев и преди всичко хората около Първанов ще се опитат да го изместят и да овладеят партията.
Как определяте действията на партия Атака и какви могат да бъдат последствията от опита й да създаде нещо като барикада и да попречи на демонстрантите?
Волен Сидеров, също като Бойко Борисов има добър политически нюх. В повечето случаи усеща какви са желанията и настроенията на своите избиратели и действа съобразно с тях. Никак не му пука как ще бъдат оценени действията му от обществото като цяло, за него е важно да се хареса на неговите си хора и те да гласуват за него. След последните му изяви обаче доверието към него несъмнено ще падне. Въпреки всичко той пак ще влезе в следващото Народно Събрание. Трябва все пак да се има предвид, че той вече е на границата на емоционалната си и психическа устойчивост и от него могат да се очакват някои непредвидими и чудати действия.
Ако има предсрочни избори, съществува ли вероятността да възникне нова правителствена коалиция?