Министерството на финансите се договори с представителите на партиите, участващи в правителството, както и с тройката, относно новия данъчен законопроект. Окончателният текст предвижда запазването на осемте индекса за работещите и пенсионерите. От тройката настояват законопроектът да бъде внесен в парламента до средата на ноември.
За свободните професии окончателният план на правителството е относително лек, в сравнение с първоначално планираното. Предвижда се възможността да не бъде наложено непосилното данъчно облагане от 35%, независимо от приходите- нещо, което се смяташе, че ще донесе 1,6 милиарда евро. След заседанието на тройката възвръщаемостта от данъци беше намалена, и особено за свободните професии падна на не повече 900 милиона евро. На срещата на представителите на партиите, подкрепящи правителство, беше обсъдена възможността дали да има два коефициента: 20% за първите 20 000 евро и 35% за сумите над тази, или да има един междинен коефициент от 25%. Обмисля се и от приходите да бъдат извадени разходите и осигурителните вноски, а не само 10%, както е сега.
Облагането на бизнес печалбите и на дивидентите на фирмите ще бъде намалено на 19% /сега бизнес печалбите се облагат с 20%, а дивидентите с 25%/. Така ще има едно средно облагане от 35% /от 42,5% сега/.
За работещите по трудов договор изглежда, че скалата няма да се промени и ще останат осемте индекса, а най-високите доходи ще бъдат облагани с най-високия коефициент от 45%.
Що се отнася до премахването на необлагаемия минимум за деца (което се очаква да донесе 300 млн. евро), от правителството вече са го решили и търсят начин за възвръщаемост, но първо трябва да се пресметне броят на имащите право от държавните служби, както и общественият резонанс.
Изглежда, че вече е решено увеличаването на облагането на лихвите по влоговете от 10% на 15%, както и премахването на освобождаването от данъци на физически лица от началото на 2013 г.