Гъркините спечелиха златния медал на световното първенство по водна топка

29 Юли 2011 / 17:07:29  Анастасия Балездрова
1986 прочитания

С разлика от един гол и след един особено вълнуващ и напрегнат мач гръцкият женски национален отбор по водна топка спечели най-високата титла на световното първенство по водни спортове в Китай. Гъркините грабнаха победата от домакините и станаха първият гръцки национален отбор, който печели златен медал на световно първенство.

„Златните момичета” на треньора Георгиос Морфесис поведоха с 1:0 още в първата минута с гол на Александра Асимаки. Китайките изравниха в петата минута с гол на Лю, като играеха с една плувкиня повече. Първата част приключи с резултат 2:2.

В десетата минута Гърция поведе отново с гол на Рубеси, която бе изпратила топката в мрежата на Янг и по-рано. С точното попадение на Манолиудаки две минути по-късно гъркините увеличиха разликата с два гола.

Третата много активна част започна с третия пореден гол на Рубеси, но Лиу намали резултата на 5:3 в 18-та минута. Асимаки отбеляза шестата точка за Гърция. Последваха голове на Тънг, Мелидони, Уанг и отново Асимаки. Уанг намали разликата и третата част завърши с резултат 8:6 в полза на Гърция.

В последната част преднина взеха отново китайките, които изпуснаха началната топка само в началото на втората част. С гол на Лиоси гъркините увеличиха отново разликата на три гола, но изпуснаха възможността да отбележат десети гол в 26-та минута, тъй като топката улучи гредата на китайската врата. Две минути по-късно Сунг намали в полза на Китай. Точното попадение на Сун намали разликата само на една точка. През последните двадесет секунди Гърция засили своята отбрана, като играеше с една плувкиня по-малко. Треньорът Георгиос Морфесис поиска тайм аут и Гърция спечели световната титла с резултат 9:8.

Въпреки големия успех, това не е първият медал за гръцките състезателки по водна топка, които винаги се завръщат с медали от първенствата, на които участват. До момента те имат в колекцията си сребърни медали от Олимпийските игри в Атина през 2004 и от европейското първенство в Загреб миналата година.

Категории: Спортводна топкасветовно първенствоженски национален отборГърция Китайзлатен медал