Движението на пазара показа, че резките покачвания, отбелязани при някои сесии от последните 15 дни, се дължат на действия с чисто спекулативен характер, докато според повечето борсови анализатори почти всички акции са отбелязали свръхпродажби, отразявайки най-отрицателните сценарии за гръцката икономика, банковата система и корпоративните печалби.
На нива по-ниски от 1.300 пункта се активизираха –по-скоро автоматично- някои поръчки за покупка от определени портфейли на големи институционални инвеститори, но впоследствие ликвидностите се върнаха на нива от целия спектър на фондовото табло, тъй като се оказа, че възстановяването на гръцката икономика ще е по-продължително отколкото се предвиждаше и с много повече трудности.
Сценарии
Както подчертават, само сценарият с формалния фалит на Гърция и излизането й от еврозоната не се е отразил изцяло в днешните оценки на акциите. Все пак е една възможност, която има най-малко шансове за осъществяване, тъй като както стана ясно от неотдавнашните изявления на Обама и Меркел, нито Европейският Съюз, нито САЩ биха искали фалита на една държава от ЕС. Ако обаче смятат, че Гърция е достигнала дъното на пазара, те се затрудняват да прогнозират границите на покачване на Основния индекс поне до края на годината, тъй като всички фактори, определящи движението на пазара, продължават да се характеризират с висока несигурност.
Тези «катализатори» касаят на първо време приемането на Средносрочния план, а впоследствие подобряването на фискалните показатели, напредването на реформите, и ускоряването на приватизационните програми. При положение, че «обещанията» на правителството започнат бързо да се превръщат в действия, тогава Атинската фондова борса може до края на годината да “подари” възвръщаемост на инвеститорите от 25% до 45%, т. е. покачване на Основния индекс до нива от 1.600 - 1.800 пункта.
Достатъчно и необходимо условие, обаче, за да види пазарът по-високи нива, е укрепване на банковия сектор, което може да дойде само при “брониране” на системата с повече ликвидност, което предполага обединяване на банки и нови увеличения на акционерен капитал. Последните във всеки случай, в този период на недостиг на ликвидност се смятат за по-трудно осъществими и неефективни във времето, според част от анализаторите.
Освен банките, тласък на пазара могат да дадат и определени ключови приватизации, които няма просто да спомогнат за намаляването на дълга, но ще допринесат за възстановяването на гръцката икономика. Значими сделки се очаква да се осъществят и в други бизнес сектори, тъй като драматичното свиване на вътрешното търсене е поставило въпроса за оцеляването на много малки и средни предприятия, докато “големите” на свой ред със сигурност ще поискат да излязат по-силни от кризата.
Какво казват «специалистите» за бъдещето на Атинската фондова борса
Гръцкият капиталов пазар в настоящия момент отразява съществуващата увеличена несигурност за издръжливостта на местната финансова система. Неясният график за гласуване на Средносрочния план и несигурността, които носи той за непосредственото бъдеще, връщат отново с пълна сила натиска върху фондовата борса.
Ръководителят на преговорите на Beta Securities, Τакис Заманис твърди, че «болшинството от портфейлите на големите институционални инвеститори излизат като продавачи, поради несигурността, създадена от политическата нестабилност в страната.
Въпреки че Европа и САЩ изглеждат склонни да се намери някакво решение на гръцкия проблем, страната изглежда, или защото не иска или защото не може под тежестта на социалния натиск, да осъществи необходимите мерки».
Както подчертава и Димитрис Сарис, фондов представител на едноименната ΑΧΕΠΕΥ, «освен политическите събития, изразяват се опасения за ефекта, който ще има прилагането на новите мерки върху по-общия и вече отрицателен климат на действителната икономика, върху общото ниво на вътрешното потребление и бизнеса и впоследствие върху показателите на котировките».
Приблизително в същия дух са изказванията и на инвестиционния консултант на Proton Bank, Димитрис Дзанас, който подчертава, че «днес Атинската фондова борса плаща политическото време, от което може да има нужда правителството, но не и пазарите, а може би дори и страната. Пазарите разбират времето, което произвежда някакъв резултат.»На фискално ниво, въпреки миналогодишния «успех» на правителството по въпроса с намаляването на дефицита, досегашните данни за текущата година не показват подобно продължение, т. е. страната изглежда няма да може да «свие» дълга си. Това стана ясно и от последното понижаване кредитния рейтинг на страната от международната агенция Мoody's, която въпреки че очаква и втори пакет с помощ за Гърция, не изглежда да е убедена, че страната може да се справи с големите си фискални проблеми.
Същевременно, изпълнителният директор на Attica Wealth Management, Теодорос Криндас, добави, че още една причина, която държи гръцкия пазар в «плитки води» е фактът, че «участниците на пазара са почти изключително краткосрочни търговци, т. е. имат ... «късогледа» инвестиционна стратегия. За да се определи един нов ход на Атинската фондова борса, на пазара трябва да излязат дългосрочни инвеститори».
За да дойдат обаче подобен вид фондове, трябва първо да имат някакви перспективи за бъдещето, т. е. да усетят, че акциите на днешните нива са наистина евтини предвид перспективите на следващите 2-3 години.