Протестите започват с нова сила в деня след изборите за кметове и областни управители в Гърция. Срещу политиката на правителството и меморандума надигнаха гласа си леви извънпаралментарни организации и Комунистическата партия, а поводът са новите мерки, които ще трябва да приложи правителството според съветите на комисията от експерти на "тройката", които са на посещение в Атина. Друга причина за протестите е наближаването на честванията на 17 ноември, които официално започнаха.
При неизяснени обстоятелства протестиращите раниха жена в района около Атинската политехника, която веднага бе откарана с линейка в болница. На мястото на произшествието е имало и прокурор, който следял за евентуални спречквания между полицаите и демонстрантите и станал свидетел на инцидента. Той веднага завел преписка за бързо съдебно производство срещу извършителите. По-късно част от демонстрантите нападнали с камъни група полицаи, които се намирали на ъгъла на булевард Панепистимио и улица Вукурещиу. Полицаите разпръснали вандалите, но междувременно те успели да подпалят кофите за боклук в в този район на центъра на Атина.
Голямата демонстрация на Мрежата на синдикалистите от радикалната левица, която тръгна от Политехниката започна в 17:00 ч. и приключи около 20:00 ч. на площад Синтагма. Някои младежи запалиха кофи за боклук и хвърляха предмети срещу банките около булеварда, по който минаха протестиращите студенти, интелектуалци, семейства с деца и хора, които са участвали в събитията през месец ноември 1973 г. в Политехническия университет. Демонстрацията напомни за празнуването на 17 ноември, за което министърът за отбрана на гражданите отбеляза, че е ден за „честване на паметта на убитите студенти, а не ден с уговорка за среща с насилието”. Всяка година на този ден в цяла Гърция се правят големи демонстрации, за да се почете паметта на убитите от танкове студенти, които са се борили срещу дикаторския режим в страната преди четири десетилетия.
От своя страна деканите на университетите помолиха министерство за отбрана на гражданите за съвсем дискретно присъствие на полицията през следващите дни. Политехниката ще остане затворена през следващите дни, а деканът Симос Симопулос за първи път изпрати мейл до всички студенти като ги призова да участват в честването на 17 ноември.
В духа на демонстрациите големият митинг на Комунистическата партия на Гърция, който се проведе в късния следобед на първия ден от седмицата, за пореден път събра хиляди привърженици на партията. Главният секретар на партията Алека Папарига държа 40-минутна реч, в която заяви, че меморандумът е политически инструмент, а не договорка за покриване на дълга. „Това е политическото алиби, за да се въведат в Гърция тези радикални реформи. Банкрутът е едно алиби, за да минат мерките. Ако искаме да се махне „тройката”, трябва да се отървем от политическото мнозинство на ПАСОК и Нова демокрация", заяви Алека Папарига. В цяла Европа се взимат такива мерки, дори и в Германия, която е излязла от кризата, отбеляза тя и запита риторично как е възмжно БВП на страната през последните 15 години да е положителен и заяви, че "пари има" в страната, но са "се сменили джобовете".
„Разхищение ли е да плащаш таксите за следване на децата си, да плащаш за здравето си, разхищение ли е да ти се налага да теглиш кредит, за да подсигуриш покрив за семейството си, разхищение ли е да плащаш скъп ток и вода, такси за магистралите докато в същото време заплата и пенсията достигат до покупвателната си стойност. И във фазата на развитието и във фазата на кризата разхищения правят банките и компаниите”, каза главната секретарка на комунистическата партия.
Тя изложи предложенията си за икономиката на страната и отбеляза, че условието е да се махне правителството, което плаши народа с банкрут. „Уплашеният народ е загубен изначало!”, каза Папарига и призова гърците да обърнат гръб на психологическата война. Лидерката на комунистите коментира, че проблемите на Гърция са проблеми, които имат всички капиталистически общества и даде за пример огромните дългове, които трябва да плащат САЩ, но и икономическото чудо Ирландия.
„Правителството смъкна данъците на големите компании на 20%, ние искаме да се преборим и те да станат 45%. Правителството се въоръжава за пълното дезорганизиране на трудовите отношения, ние се борим за отмяната на всякакъв вид гъвкави временни трудови отношения, правителството замръзява всякакви надбавки и в сътрудничество със синдиката на служителите в частната сфера ГСЕЕ премахва минималната надница в колективните трудови договори, надбавките на пенсии и заплати. Правителството увеличи границите за пенсиониране на 40 години, а ние се борим за драстично намаление на границата за пенсиониране и увеличение на пенсиите. Правителството иска да вдигне още повече ДДС за транспорта на храни, лекарства и стоки от 11% на 15% и дори 23%. Ние призоваваме да се преборим и да се махне изцяло ДДС на продуктите за широка консумация.
Правителството планира нови съкращения навсякъде. Ние зовем да се преборим, за да подсигурим прилични социални помощи за безработните, пълно здравно осигурително покриване за тях и семействата им. Правителството предложи нов пакет в подкрепа на банките от 25 млрд., а ние искаме да бъдат отписани дълговете към банките на безработните” заяви Алека Папарига.
Нейната реч беше пресичана от лозунги на првържениците на комунистическата идеи, които гласяха: „Работа за всичи, образование, здраве, кризата да я плати плутокрацията”, „Стоп на меморандума, на правителството, на ЕС и на плутокрацията, „Надеждата е тук, народен фронт”, „Развитие за народа – не на монополите”, „Работници-земеделци-студенти, обединени отговаряме на мултинационалните”.