снимка - вестник Етнос
Мария Спасова
Прилагането на жизненоважните за Гърция структурни реформи се забави, защото те нямаха политическа подкрепа, е официалната позиция на Международния валутен фонд, изразена от заместник директора на дирекция Европа и ръководител на мисията за Гърция Пол Томсън. “Винаги съм казвал, че без широка политическа подкрепа реформите нямат шанс”, заяви той на първата си публична проява след като вчера Фондът официално оповести доклада си за напредъка на Гърция. Пол Томсън говори пред конференцията “Часът на гръцката икономика”, организирана от Гръцко-американската търговска камара.
Ако структурната реформа беше приложена, тя щеше да подобри бизнес средата и Гърция щеше да започне да се възстановява. Но това не се случи. “Още преди една година казах, че без структурни реформи дефицитът няма да падне под 10 на сто”, припомни той. Пол Томсън призна, че фискалната политика беше концентрирана около увеличаванете на данъците. Поради отказът на много хора да плащат данъци, увеличаването им беше неизбежно. “Но ние съвсем категорично достигнахме предела на данъците и вече не може да разчитаме на това. Трябва да подобрим данъчната администрация, но това обикновено отнема време, а в случая на Гърция ще отнеме още повече време”, е преценката на представитела на МВФ.
Той подчерта, че рецесията в Гърция е по-голяма от предвижданията на Фонда, но и че международната обстановка е много по-неблагоприятна от периода, в който се е създавала Програмата за финансова стабилизация. Инвеститорското доверие така и не се върна, а рецесията обхвана цялата еврозона. “Наистина износът се увеличава, но да не забравяме, че той започна от много ниско ниво”, припомни Пол Томсън. Единственият съвет, който той даде на гръцките управляващи бе кристално ясен: “Щом не можете да увеличите приходите си, съкратете разходите. Заемете се с агресивно закриване на държавните предприятия”.
“Мнозинството от гръцкия народ иска да продължи да използва еврото и затова централната задача е връщането на конкурентността на гръцката икономика”, е мнението на ръководителя на работната група за Гърция в Европейската комисия Хорст Райхенбах. Той определи износът като добрата новина за Гърция за 2011 и призова държавата да го подкрепи. Според него два са проблемите на Гърция - дефицитът, който поражда дълг и цената на труда, която прави гръцкото производство неконкурентно. “Това трябва да се промени”, каза Хорст Райхенбах и в същото време призна, че доходите на гръцките граждани са паднали с 14 на сто - т.е. два пъти повече, отколкото е намалението на доходите на ирландците и португалците.
Съвършено друго обяснение за кризата и съответно за това какво да се направи, за да се излезе от кризата даде бившият вече премиер Георгиос Папандреу и настоящ президент на ПАСОК и на Социалистическия интернационал, който също днес направи първата си публична реч след сдаването на властта. Той посочи три причини : “Първо - наследихме драматично лошо състояние на държавата от предишното управление на Нова демокрация. Клатихме се на ръба на банкрута и затова трябваше да спасим страната с каквито средства разполагахме. Вториата причина е провалът на европейските институции да управляват еврозоната. Третата е невъзможността на еврозоната навреме да установи, че кризата не е само гръцка, а кризата е европейска”.
“Европейските лидери не успяха да видят системната причина за кризата и да я обяснят на гражданите си, а искаха всички причини да се прехвърлят на Гърция и така се създаде много лош имидж на страната ни в световните медии”, смята социалистическият лидер. Като прехвърли топката изцяло в полето на Европа Папандреу не пропусна да удари и по световните пазари. “Те не работят правилно, а кредитните агенции следват пазара, вместо да го съветват”, каза той. След което благосклонно заяви, че “днес пазарите настояват за евро облигации, а преди една година като ги предложих, това се смяташе за ляво предложение”