Чарлз Далара, ръководителят на Института за международни финанси, който преговаря за PSI
Изглежда от понеделник всички пътища ще водят към Атина, тъй като в този ден започват ключовите преговори с представителите на частния сектор за участието им в PSI (програмата за обмяна на облигации с частните инвеститори), с цел намаляването на гръцкия дълг със 100 млрд. евро, а също така започват и разговорите с Тройката за финализирането на новия договор за заем и за мерките, които ще го съпътстват.
Що се отнася до Тройката, според информации, основните теми в дневния ред на представителите й са намаляването на непреките разходи, както и премахването на увеличенията, предвидени в националния тригодишен колективен трудов договор, който бе подписан през лятото на 2010 г. от социалните партньори.
В тези рамки ще бъде обсъдено и премахването на ограниченията във вече започнали програми, като напр. възнаграждението на младежи до 25 г. с 80% от минималната работна заплата. За да се включи една компания в тази програма на Службата по заетостта, тя трябва да се ангажира, че няма да предприема съкращения, а резултатът от това е, че въпросната мярка не се осъществява. Министърът на труда е против подобна промяна, тъй като тя ще доведе до заместване на стари служители, струващи на компанията по-скъпо, с младежи, които ще получават по-ниски възнаграждения, и по този начин няма да се релизира увеличаване на заетостта, а циркулиране на работещи.
Националният колективен трудов договор, подписан през лятото на 2010 г. включва увеличаване с 1,5% на минималните възнаграждения от 1 юли 2011 г., и с 1,7% от 1 юли 2012 г. Още от самото начало Тройката бе изразила възраженията си срещу тези увеличения и сега изглежда ще настоява социалните партньори с намесата на правителството да ги отменят, и възнагражденията да останат на нивата от 2009 г. Засега представителите на Тройката не изглеждат склонни да настояват за по-нататъшно намаляване на минималната работна заплата, макар че никой не може да бъде сигурен за хода на преговорите.
Що се отнася до PSI, вицепремиерът и финансов министър Евангелос Венизелос смята, че за успешния изход при преговорите с частните кредитори ще допринесе и споменаването на заключенията от Срещата на върха, където се подчертава, че гръцката програма за обмяна на облигациите (PSI) е «единствен и изключителен случай». Това ще подпомогне преговорите с частния сектор, който ще „почувства по-голяма сигурност“, смята г-н Венизелос, както и други членове на правителството.
Приключването на това начинание обаче си остава изключително несигурно. Според източници, банките изглеждат склонни да приемат по-ниска лихва, под 6%, без да имат загуби, по-големи от 54%. Въпреки това предложението остава далеч от това на гръцката държава, което ще доведе до загуби за банките от порядъка на 65%.
Министърът на финансите е заявил, че целта е «да се възползваме от намаляване на дълга със 100 млрд. евро, 47% от БВП, впечатляващи цифри в историята на страната, за да можем да имаме дълг, който през 2020 г. ще достигне поносими нива, високи, но поносими, и конролирани – от порядъка на 120% от БВП на страната».