Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Направи от телефона си стол

21 Май 2011 / 17:05:37  Анастасия Балездрова
2616 прочитания

 

 

Колко често се случва да преподреждате шкафове и чекмеджета и да намирате стари мобилни апарати, зарядни устройства, батерии, слушалки и един куп други аксесоари, които от години са ви напълно ненужни? А помисляли ли сте, че някогашният супер модерен телефон със страхотен дизайн, който днес ви прилича на малка тухла може да бъде използван за създаването на нови предмети?

Все по-често в много страни се провеждат кампании за рециклиране на стари мобилни апарати. То предпазва природата от замърсяване с тежки метали и спестява средства, тъй като пластмасата и металите в тях могат да бъдат използвани за направата на нови батерии или други предмети.

Днес в Атина се проведе поредната акция за рециклиране на стари мобилни апарати и аксесоарите за тях. Жители на най-централния и луксозн в много отношения квартал Колонаки в гръцката столица от всяка възраст донесоха и поставиха в голямата прозрачна кутия мобилни апарати, зарядни устройства, телефонни кабели и батерии.

Ето какво разказа за GRReporter Нафсика Зевголи, отговорник по програмите за корпоративната социална отговорност на големия мобилен оператор Vodafone.

„Нашата програма за рециклиране на мобилни телефони и техните аксесоари започна през 2003. Тя се изпълнява във всички търговски обекти на фирмата, в обекти на фирмите-клиенти, в 400 скаутски организации и на други места. Имаме общо около 1000 пункта за събиране в цяла Гърция, където всеки, който желае може да отиде и да даде за рециклиране стария си телефонен апарат.

Започнахме програмата, защото преценихме, че след като продаваме мобилни телефони е добре да спомогнем, за да не се озоват сред битовите отпадъци, когато спрат да бъдат използвани. Много е важно хората да разберат, че мобилните телефони и техните аксесоари съдържат материали могат да навредят на околната среда. Вместо това те могат да допринесат за спестяването на ценни природни ресурси, защото тези материали се използват отново за производството на други продукти”.

Батериите са едни от най-скъпите източници на енергия. В тяхното производство се използват ценни ресурси като злато, сребро, платина, но и живак, кадмий, олово, цинк и никел. Ако те бъдат изхвърлени сред битови отпадъци са особено вредни за околната среда и човека. Според Нафсика целта на програмата за рециклиране е стимулирането на екологичното мислене и поведение и данните показват, че е поситгнат напредък.

„През последните години отчитаме повишение в участието на хората в рециклирането. Данните за миналата година показват повишение в процент 64 на сто в участието на хората и увеличение в рамките на 46 на сто в събирането на мобилни апарати”.

Акциите се провеждат в рамките на програми за корпоративна социална отговорност. Нафсика обясни, че тези програми са многостранни и свързани с всички функции на фирмите.

„Принципът се намира в това, че всяка фирма трябва да контролира и да се стреми да намалява евентуалните негативни последици, например върху околната среда, както и да подкрепя всяка позитивна функция на своята дейност. Нашата програма е свързана с околната среда и е целенасочена към разделите Енергия и Рециклиране. Прилагаме голям брой програми за спестяване на енергия, както и за използване на възобновяеми източници на енергия. Стремим се да рециклираме всички отпадъчни от функциите на фирмата продукти като хартия, тонери, оловно-кисели батерии, електрическо и електронно оборудване, крушки за осветление и други”.

Категории: стари мобилни апарати аксесоарирециклиранепредпазване на околната средакорпоративна социална отговорностакциия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus