Бездействието на правителството на Георгиос Папандреу и липсата на ефективни мерки за съкращение на разходите в бюджета са причината Гърция да има нужда от Меморандум 2, който носи още по-високи данъци и още по-тежки фискални мерки. Това е мнението на преподавателя по икономика в Аристотеловия университет в Солун Димитрис Мардас, който говори специално за GRReporter и не скри разочарованието си от настоящото управление на закъсалата Гърция.
Кои са конкретните мерки, които не се приложиха навреме и се стигна до фаталните отклонения и нуждата от Меморандум 2?
Първо трябваше значително да се ограничат разходите на един куп публични предприятия, държавните институции и организациите. Доставките в здравеопазването също търпят значително окастряне, както и безразборното харчене на средства от организациите на местното самоуправление. Това са известни проблеми от миналата година. Не бе нужно да се стигне до тук, за да се сети правителството да започне да обсъжда приложенията на подобни действия. Тези три сектори са главните виновници за разпиляването на държавните пари.
Както всички допускат, но вие икономистите го казвате конкретно е че гръцкото правителство не направи това, което трябваше и сега Гърция ще плати по-скъпа цена, така ли?
Точно така. Не се направи това, за което се бяха договорили. Няма да обсъждаме в момента, до колко нещата, за които се бяха договорили са реални или изпълними. Според мен, разбира се, договореностите в Меморандума в някои случаи бяха преувеличени. Особено за проблеми, които от самото начало се знаеше, че са изключително трудни да се изпълнят. Като резултат от това се създадоха два основни проблеми, поради които се стигна до провала на Меморандума. Един от тях бе липсата на съгласие с мерките на голяма част от министрите в кабинета. Вторият основен проблем бе липсата на задълбочени познания на предмета на занимание на управляващите в различните институции. С прости думи министрите не познават добре предмета на действие на техните министерства.
Можете ли да уточните, кои според вас са тези министри, които се оказаха некомпетентни в правителството на Георгиос Папандреу?
Вижте какво, няма смисъл да посочваме имена, но мога да ви кажа, че има способни хора, които разбират както от създаването и изпълнението на стратегии, но и познават добре различните сектори. Тези хора трябва задължително да имат предимство днес, защото иначе няма как да се завършат реформите, които правителството планира. Освен това, управляващите трябва да продължат действията си с един по-различен, по-бърз ритъм, така че поставените цели да бъдат изпълнени. Трябва да забравим всичките отрицателни примери, които видяхме в последно време, за да успеем да приложим с най-малко отрицателни ефекти Меморандум 2. Например, целият процес по усвояването на държавната собственост може да се приложи по много по-различен и по-ефективен начин, само ако имаше една различна стратегия от страна на отделните министерства.
Говорим за тежки икономически мерки и за трудностите в гръцката икономика. Днес се подготвят още по-драстични действия за справянето с проблемите на бюджетния дефицит и на външния дълг, които са залегнали в Средносрочния оздравителен план. Например извънредните данъци с постоянен характер до 2015 година. Смятате ли, че те реално могат да се приложат и ако се приложат, могат ли да дадат очаквания резултат?
Вижте какво, оздравяване на държавните финанси няма щом още не сме се докоснали нито до преструктурирането на публичните предприятия, нито до реалното реформиране на държавната администрация, нито до организациите за местно самоуправление. Те не функционират ефективно и похабяват публични средства. Същото важи и безконтролните харчове на държавните болници. Разбирате, че решенията с новите по-високи извънредни данъци са пожарогасителни мерки. С други думи, колкото липсват мерки, които да намаляват харчовете в бюджета, се прибягва до неизбежното увеличаване на приходите. Действия, които правителството не може да избегне. То не може да се справи и да намали разходите, за икономически ръст все още не може да се говори и накрая прибягват до нови мерки за увеличаване на приходите.
В цялата тази картина на несигурност и на мерки със съмнителен ефект, смятате ли, че има опасност Гърция да не получи петия транш от финансовата помощ?
Това смятам, че е приключен въпрос и Гърция ще получи петата доза от Меморандума. Може да не сме достигнали целите поставени в договора, но влиза в сила вторият Меморандум, който включва целите, които не бяха изпълнени с първия. След като това бе установено, 12 милиарда евро ще бъдат изплатени. В момента, в който се съгласихме за втори договор за помощ, няма как да не ни дадат петия транш.
Смятате ли, че има нужната политическа воля, за да се изпълни коректно втория Меморандум? Имам предвид не само липсата на консенсус на управляващата партия на ПАСОК с опозиционната Нова Демокрация, но и проблемите вътре в парламентарната група на социалистите и в самия кабинет?
Политическата воля има два аспекта. Единият е че има мерки, с които управляващите са съгласни, но нямат силата да ги приложат, защото се страхуват от последиците. Вторият е пълното несъгласие с други цели и затова липсва каквато и да е воля за прилагането на нужните мерки. И двата проблема в момента се срещат в Гърция и цялата тежест от това поведение на политиците се прехвърля върху народа. В случая, когато някои министри не са съгласни с политиката на правителството и не са съгласни с програмата за действие, те не си вършат работата както трябва. Значи се налага да си подадат оставката. Те трябва да бъдат заменени с хора, които са съгласни с целите и готови да работят, за да ги постигнат.