Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Нощен трилър с гръцкия дълг и връщането на драхмата

07 Май 2011 / 08:05:45  GRReporter
3656 прочитания

Снощи в 19,00 часа електронното издание на германския Spiegel публикува информация, че Гърция се готви да напусне еврозоната и да върне националната си драхма. Като се позовава на анонимен източник от германското правителство изданието твърди, че финансовият министър Волфганг Шойбле иска на всяка цена да предотврати това. За тази цел по негово настояване в Люксембург се провежда извънредна среща на финансовите министри на Германия, Франция и Италия с колегите им от Гърция и Португалия под председателството на президента на Eurogroup Жан-Клод Юнкер.
    В 20,15 часа гръцкото финансово министерство официално опроверга информацията на Spiegel, като я определи като “лековата, провокативна и обслужваща спекулативни интереси”. Пред агенция Ройтерс финансовият заместник-министър Филипос Сахинидис за пореден път заяви, че Гърция не се подготвя нито да напусне еврозоната, нито да преструктурира дълга си. Първоначално от офиса на Жан-Клод Юнкер опровергаха провеждането на извънредната среща на министрите на финансите. По-късно обаче пак пред агенция Ройтерс източници в Брюксел потвърдиха, че такава среща все пак се провежда.
    Пълната тайна, с която бе забулена среднощната финансова среща и закъснението, с което официално се потвърди провеждането й обаче оставиха място за догадки и съмнения. От страна на германското правителство бе заявено, че срещата не е извънредна, а е в рамките на редовно провеждащите се срещи на финансовите министри от еврозоната, които участват и в G20. Тези срещи се провеждат под патронажа на председателя на Eurogroup Жан-Клод Юнкер. Този път на тях били поканени и финансовият министър на Португалия, за да обсъдят условията за финансовата помощ към нея и колегата му от Гърция, за да се  разисква текущото й икономическо състояние. В съобщението на германското правителство също така се твърди, че срещата е била строго конфиденциална и всеки финансов министър е имал право да доведе само един свой сътрудник. От страна на Германия финансовият министър Волфганг Шойбле е бил придружен от заместника си Йорг Асмусен.
    Поради строгата конфиденциалност на срещата всякакви информации за съдържанието на разговорите могат да се окажат подвеждащи и крайно заблуждаващи. Едно е сигурно обаче - министрите, които управляват финансовото бъдеще на Европа не са се събрали в петък срещу събота през нощта, за да си говорят за прогнозата за времето.
    Да се върнем обаче на състоянието на гръцката икономика, което в момента изглежда горе-долу така. Бюджетният дефицит на страната за миналата година е 10,5% от БВП и за текущата 2011 ще се запази  в същите рамки. Държавният дълг се оценява около 327 милиарда евро и е 142,8 на сто от БВП. През 2011 изтичат падежите на държавни облигации на стойност 35,3 милиарда евро, а помощта, която Гърция ще получи от Европейския съюз и Международния валутен фонд е 40 милиарда евро. Заедно с емитирането на краткосрочни полици на стойност около 18-20 милиарда евро тя лесно ще покрие фискалните си нужди. Проблемната година е 2012, когато Гърция ще трябва да изплати на кредиторите си 40,5 милиарда евро, а ще получи от Евросъюза и МВФ едва 24 милиарда евро. Към това трябва да се прибавят и около 17 милиарда бюджетен дефицит. Е, сметката за 2012 явно не излиза.
    Месеци наред сред финансовите среди на Гърция се разискват различните възможности пред икономиката на страната и общо взето те се оказват две - или страната да напусне еврозоната и да върне драхмата си, като преди това силно я девалвира или да преструктурира дълга си. И двете възможности си имат своите противници и подръжници. С драхмата гърците ще обеднеят и политически решението ще е крайно неблагоприятно и за останалите страни от Еврозоната. Тя обаче ще направи гръцките стоки много конкурентни, ще се отрази положително на износа, на туризма, на пазара на недвижими имоти. Преструктурирането на дълга се оказва като че ли по-малко болезненият избор. Гърция дължи пари на различни институции, взела ги е при различни условия, с различни лихви и различна дата на падежите. Едно хладнокръвно обмисляне и преструктуриране на целия пакет от задължения към кредиторите не е лесно, но не е и невъзможно.
    Логичният въпрос защо тогава правителството на Георгиос Папандреу не пристъпва към неизбежното преструктуриране на дълга има само един логичен отговор - защото гръцките банки все още не са готови за това. За да издържат едно умерено орязване на дълга от порядъка на около 30 на сто, местните финансови институции трябва да се консолидират и окрупнят. С това са съгласни и Банката на Гърция, и правителството на Пасок, и надзорната тройка от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, и финансовите пазари.

Категории: Гръцка дългова криза еврозона връщане към драхмата сливане на банки задължения към кредитори
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus