Много жени дължат живота си на физика, който е дал името си на известния тест ПАП за ранно откриване и диагностициране на рак на шийката на матката. Името на патолога е Джордж Папаниколау (1883- 1962), а тестът е разработен още през далечната 1928 г.
Бащата на Джордж Папаниколау бил физик и по негова воля синът му завършва медицина. По време на Балканската война през 1912 г., младият д-р Папаниколау се запознава с гръко-американски войници и се решава да замине за Америка, където започва кариерата си в научната сфера и изследванията.
През 1928 г. Папаниколау открива, че ракът на шийката на матката може да бъде засечен чрез цитологично изследване – цитонамазка. Сравнително проста и безболезнена, тази процедура обикновено се извършва в лекарски кабинет или клиника.
Процедурата се състои във вземането на проби от лигавицата на маточната шийка с помощта на памучни шпатули или малки четчици (четчиците са предпочитани през последните години), които в последствие биват оцветени и изследвани под микроскоп. Препоръчва се жените и момичетата, които водят полов живот, веднъж годишно да се подлагат на ПАП тест.
На лекарската общност й отнема години, за да признае значението на откритието на теста Папаниколау, който за първи път започва да се прилага масово през 1960 г. – две години преди смъртта на Папаниколау.
Джордж Папаниколау е автор на повече от 150 публикации и е носител на множество награди. Той умира на 18 февруари 1962 г. от сърдечен пристъп и белодробен оток и е погребан в Ню Джърси. Откриването на теста спасява живота на милиони жени и установява цитологията като основен метод за диагностика.
Гръцката медицинска общност в Ню Йорк през 2008 г. публикува книгата „Животът и кариерата: Пътят към откритието на Пап тест” в памет на д-р Джордж Папниколау - основател на общността през 1936 г. и първи неин председател.