В досегашните статии доста често споменавах фактори като време, пари и усилия. От една страна всеки иска сайт с достатъчно добра функционалност, за да може да привлича и задържа потребителите, да е интересен и в крак със съвременните тенденции. Стандартният модел на разработка на един сайт включва направата на някои задължителни елементи, без които сайтът не би бил конкурентен, но направата им отнема време, пари и усилия, а за един блогър, това си е направо непосилна задача. От друга страна, задължително е един сайт да има възможност за коментари, споделяне със социалните мрежи, възможност за извеждане на статии на една и съща тематика (т.нар. свързани статии). SPAM-ът в коментарите e голям проблем за всеки сайт и ефективното справяне с него, доколкото е възможно това, е силно препоръчително, да не кажа задължително!
И така, как да спестим време, усилия и пари* за да имаме споменатите неща в нашия сайт или блог?
Ще тръгна от там, че предложените услуги имат алтернатива под формата на различни модули или разширения за системата за въвеждане на съдържание (CMS), която използвате като основа на вашия сайт, била тя WordPress, Drupal или някоя друга. Много от въпросните услуги имат лесна интеграция с известните системи за въвеждане на съдържание.
* Някои от услугите са платени за комерсиална употреба.
Disqus представлява онлайн услуга, която предлага централизирана система за коментари или по-простичко казано, можете да поставите коментари, където прецените, че има нужда на вашия блог или сайт. Disqus съществува като услуга от 2007 година и за това време е успяла да привлече големи сайтове като CNN, TechChrunch, FoxNEWS, IGN, Еngadget и др. Има възможност потребителите да пишат като анонимни, но може да се укаже да пишат само като регистрирани. Disqus предоставя много възможности, сред които интеграция със социалните мрежи, йерархичност на отговорите, за по-лесно следене на дискусията, уведомяване по е-мейл, рейтинг на отговорите и много други.
Предимство е, че може да се ползва акаунт от facebook, Twitter, OpenID, Yahoo. Disqus предоставя и добра интеграция с Akismet, услугата за борба с нежеланите съобщения или т.нар. спам.
Akismet е услуга създадена през 2005 година и първоначално като модул за борба със SPAM коментарите за изключително популярната блог платформа с отворен код WordPress. В последствие се разраства и в момента е налична за вграждане във всеки един сайт или блог. От версия 2.0 на WordPress, Akismet е вградена в блог платформата. Съществуват някои оплаквания, че разпознава коментари на реални потребители като спам, но така или иначе няма перфектна система, която 100% да може ефективно да филтрира спама и да не прави грешки. Ако ползвате WordPress или Disqus, бих ви посъветвал най-малкото да активирате услугата и да я пробвате.
Surphace e услуга, която интелигентно открива и представя свързано съдържание от вашия сайт или блог. Показването на подобни свързани статии, пести време и усилия на читателя и го задържа още време на вашия сайт, което е добре за рекламната ви политика. От услугата са се възползвали много големи и известни новинарски и други сайтове като Time, LA Times, CBS, Tribune, WordPress, Dowjones, Engadget и други. Когато се използва услугата, съдържанието на сайта автоматично се добавя към техния индекс и дава възможност за привличане на още потребители.
Накрая искам да завърша с две услуги, които предоставят бутони за споделяне към социалните мрежи. В нашите статии, доста често сме споменавали за значението и влиянието, което тези мрежи придобиха в последните няколко години, както и за ползата от това лесно и бързо да предоставите възможност на вашите читатели да споделят нещо, което харесват на вашия сайт със своите приятели и познати. И двете услуги предоставят сходна функционалност и от вас зависи коя точно ще предпочетете.
Първата услуга е AddThis и предоставя бутони към голям брой социални мрежи, като стилът и видът на бутоните може да се избира. Допълнително, може да се избере и възможност да се води статистика на ползването на бутоните.
Втората услуга се предоставя от Shareaholic, носи съблазнителното и предизвикателно име SEXYBOOKMARKS и е подходяща за блогове със своя по-разчупен и младежки вид:
Надявам се, с това съвсем кратко представяне, да съм ви бил полезен. Нарочно не се впуснах в по-детайлни описания, защото са празници! Ще се радвам да споделите в коментарите под статията вашия опит и да ни кажете какво ползвате и от какво сте доволни.