Отново кениец и японка победители в класическия атински маратон

08 Ноември 2009 / 15:11:25  GRReporter
1058 прочитания

Кремена Куцуку

Джозефат Кипкуруй е името на победителя в 27-ия класически атински маратон. Той пробяга 42- километровата дистанция за 2 часа 13 секунди и 44 стотни. Второто и третото място също заеха бегачи от Кения – Едуин Кипсоме с време 2:14:18 и Пиус Мутуку Муаса с 2:14:39. Дванадесет минути след него финалната права премина и първият гръцки състезател Димитрис Теодорикакос от Олимпиакос с време 2:26:20. При жените първа завърши японката Акеми Озаки с време 2:39:56.
След финиширането си Джозефат Кипкуруй заяви, че състезанието е било наистина трудно заради дъжда и добави: „Можех да постигна още по-добро време”.
„За първи път тичам на класическия маратон и съм радостна и развълнувана. Надявам се догодина да ме поканят отново”, заяви след финиширането си победителката Акеми Озаки. В миналогодишното издание победители отново бяха кениец и японка – Николас Пол Лекураа и Май Тангами.
Състезанието започна при трудни метеорологични условия, цяла сутрин валеше дъжд, но той не попречи на повече от 3 600 бегачи да стартират в 9:00 от село Маратонас. Освен класическото бягане бяха организирани и бягания на 5 и 10 километра, както и бягания на 700 м. за деца и 1000 м. за спортисти с умствена изостаналост (Special Olympics).
В състезанието от 5 км дистанция първите места при мъжете и жените заеха съответно Христофорос Мерусис и Денис Димаки. Най-бързи в бягането на 10 км бяха Мохамед Бенсалам и Димитра Йорданиду. 27-ият Класически атински маратон се провежда под егидата на президента Каролос Папуляс в памет на пацифиста и бореца за демокрация Григорис Ламбракис. В негова чест в петък вечерта в Музикалната палата на Атина беше организирана празнична вечер, на която присъстваха известни лица от гръцкия шоубизес, политици и музиканти, между които и композиторът Микис Теодоракис, автор на музиката към прожектирания документален филм за Григорис Ламбракис.
Особен акцент при организацията на тазгодишния маратон беше отделен на опазването на околната среда. Всички найлонови торби и пластмасови шишета от водата, консумирана от бегачите по време на състезанието ще бъдат рециклирани по инициатива на Организационната комисия.
Класическият атински маратон е най-голямото спортно събитие в Гърция. Носи признанието IAAF Silver Label 2009 на Международната федерация по лека атлетика IAAF. Преди няколко дни от Съюза на гръцките спортни клубове съобщиха, че от следващата година след решение на Международната федерация по лека атлетика Класическият атински маратон ще бъде включен в категорията „златни” маратони.