Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Правила при създаване на игра за iPhone

13 Ноември 2011 / 18:11:45  Иван Петков
3468 прочитания

Направата на игра за смартфон е доста комплексен и сложен проект. Добрата идея е само началото и между нея и завършения продукт има много работа и детайли, които дори не си представяте.  В настоящата статия ще се опитам да синтезирам опита, който придобихме при направата на нашата първа игра за iOS/iPhone.

Идеята. Това може да е най-трудната или най-лесната част от вашия проект. Ако имате идея за игра, задължително влезте в App Store и разгледайте какво е положението. Може да се окаже, че някой вече се е сетил и реализирал вашата идея. Дори може да се окаже, в най-лошия случай, че има много игри, в които вашата идея присъства. Препоръчително е да направите подобно проучване и в магазини за другите мобилни платформи, като Android и Windows Phone. Има вероятност, в момента някой да пренася вече създадена игра за другите палтформи за iOS.            И все пак – дори много от съставните елементи на вашата идея за игра вече да съществуват, не се отчайвайте, а продължете към следващата стъпка.

Best of the best. Свалете най-популярните игри за iPhone и ги изиграйте. Вижте какво ги прави толкова популярни, с какво са добри, какво доставят на потребителите. Отбележете техните силни страни и недостатъците, които намирате у тях. Стремете се да бъдете обективни. Разбира се, не е възможно да изиграете всички игри, защото в топ 100 на най-популярните приложения винаги има около 50% игри. А е вероятно и да нараства присъствието на игрите. Затова определете в какъв жанр ще е вашата игра и се съсредоточете предимно върху игрите от този жанр. Можете лесно да видите различните жанрове в App Store.

Проучването. Продължете с вашето проучване – какъв модел за печалба имат вашите конкуренти, на какви цени се продават - трябва да определите ценови праг за вашата игра; от колко време са на пазара? Вижте всичко това и направете сметка за вашия бюджет. Защо това е важно да се направи в началото? Ако не сте някое голямо студио, което е почти 100% сигурно, че е така, тогава не разполагате с голям бюджет. Много ще е неприятно да тръгнете да правите вашата игра с ентусиазъм и хъс и след 2-3 месеца да разберете, че всичко е приключило, защото няма пари. Освен това, трябва да имате и някакъв план за възвръщаемост на инвестицията, дори и да сте няколко приятели, които искат да направят игра и всеки участва със своите умения и време.

Следващото нещо, което трябва да решите, след като сте избрали жанр на играта е да видите какви от възможностите, които предоставя iPhone, ще използвате във вашата игра: как ще е ориентирана играта  - портрет или пейзаж(landskape); какви действия ще използвате за управление на играта и разнообразяване на геймплея – как ще се възползвате от тъчскрийна на телефона и вградения жироскоп. Ако сте проучили добре конкуренцията, отговорът на тези въпроси няма е чак толкова труден. И една препоръка – следвайте оригиналността на вашата идея. Не копирайте сляпо, а усъвършенствайте, когато видите по-добра реализация на някой от елементите на вашата идея.

Екипът. Може да ви се стори, че казвам очевидни неща, но все пак съм длъжен да ги спомена. Трябва ви желязно програмиране. Няма софтуер без бъгове, но определено няма да успеете, ако вашият програмист/и/ сега се учи върху играта. Дори и най-добрата идея, ако бъде реализирана калпаво и играта постоянно дава проблеми, е обречена на неуспех. Никой не иска играта да се затвори поради бъг точно на най-интересното място, примерно. Дизайнът трябва да е… отличаващ се. Колкото и да е изпипана на програмно ниво, ако визуално не се отличава от останалите игри, тогава шансът да направи впечатление намалява значително.

Звуците – не прекалявайте с тях. Това е игра, която ще бъде играна на път за училище, работа, в метрото. Сред хора. Направете звуците приятни и подчертаващи изживяването, а не шумни и досадни, изискващи задължително да бъдат изключени.

Level 1. Критичното ниво. За да си спестите много усилия, направете едно ниво. Не се хвърляйте да правите много нива. Първото ниво ще ви научи как да съчетавате всички описани по-горе елементи. Първоначално направете сценарий на нивото, концептуален дизайн и после отново преговорете какво и как искате да се случва. Накрая прибавете звуците. Първото ниво е като промо-епизод на сериал – с него тествате идеята си, виждате как се получава, дали е това, което сте си представяли. Дайте на няколко познати хора, които не са част от проекта,  да изиграят първото ниво и вижте техните реакции, вземете под внимание забележките и препоръките им. Така ще имате на разположение един предварителен тест за качествата на вашата игра. Сега е моментът да нагласите нещата и да избистрите концепцията на играта, да полирате основните детайли. Сложете служебните екрани, екранът с настройките, екранът между нивата и всичко останало, което ще използвате по-натам. Ако играта „преживее” своето първо ниво, тогава можете да продължите смело и уверено напред.

Сценарият. Като за първа игра, добре би било да имате целия сценарий за играта. Много е вероятно, след направата на първото ниво, да промените доста неща в него. Както и да променяте детайли в процесът на работа. Но задължително трябва да знаете какво искате да направите. Не оставяйте абсолютно всичко да се развива в движение. Промени ще има, но все пак трябва да имате някаква предварително зададена насока, за да не се лутате постоянно.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus