Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Престоят на Гърция в еврозоната беше абсолютен провал

12 Декември 2011 / 15:12:00  GRReporter
2858 прочитания

Мария Спасова
    При рецесията, която се наблюдава в скоро време Гърция ще се върне на същото ниво на БВП на глава от населението, което имаше преди влизането й в еврозоната и затова престоят й там може да се оцени само като абсолютен провал. Все повече икономисти, банкери и политици изглежда се обединяват около това мнение, което само преди година изглеждаше тема табу. Това показа конференцията “Дебати за еврозоната и нейната валута”, която се организира от списание Икономист.     
    “Има грешки още в създаването на еврото. Не е възможно да проектираш сграда без авариен изход”, обобщи Джон Пийт, редактор за Европа на списание Икономист. Той призна, че от друга страна това щеше да доведе до по-бърз изход на Гърция от зоната. “Липсата на кредитор от последна инстанция за правителствата също е голяма грешка и това става все по-ясно в последните седмици. Пазарите се безпокоят, че Великобритания, например, има кредитор от последна инстанция, но страните от еврозоната нямат и затова има движение на капитали от богатите към бедните страни”, уточни той.  Според него тази криза изглежда като дългова, но това не е така. Всъщнот това е криза на конкурентността, която поражда високи дългове. И преодоляването й ще изисква по-голямо време.
    “Направи се много, за да се задържи гръцкото правителство на гребена на вълната. Може би PSI беше грешка, но по вътрешни причини Германия настояваше това да бъде направено. Ние искаме да запазим Гърция вътре и затова й плащаме толкова дълго време. Но оттук всичко е в ръцете на Гърция. Опасявам се, че и следващата година тя няма да постигне целта за малък дефицит, поради много високата рецесия. Задържането на Гърция в еврозоната ще е много болезнено за гръцките граждани”, призна журналистът от списание Икономист.
    В подобен дух бяха и думите на Томас Майер, главен икономист на Дойчебанк. “Теорията на монетарния съюз беше правилна и той работеше в продължение на 10 години. Тогава се формира този кредитен балон, който сега се срути. Монетарният съюз в момента е дисбалансиран, но защо не се разпада? Защото лесното кредитиране от пазарите беше заместено от лесно кредитиране от Европейската Централна Банка - ниски лихви, нелимитирано време за връщането им. Така се финансира дефицитът на закъсалите страни. Това е системата на еврото в момента. Има страни с бюджетни излишъци, с които се финансират страните с бюджетни дефицити. Но това не е устойчива система”, категоричен е известният германски банкер.
    Той е категоричен, че на практика в момента са останали само две възможности в еврозоната - да направим всички страни по-гъвкави, така че икономиките им да се приближат, което е много, много трудно и някои от тях могат и да не се справят и другата е еврозоната да остане с по-малко страни-членки. “Гърция е изолиран случай, за други страни няма да има PSI - въвличане на частните кредитори в орязването на дълга. Ако Гърция напусне еврозоната, това ще е стимул за останалите да прилагат още по-големи усилия, за да останат. Но истинският проблем е Италия. Ако тя в края на 2013 се окаже в ситуацията на Гърция, тогава еврозоната ще е изправена пред реалната опасност от разпадане”, е мнението на Томас Майер.
    PSI или Private Sector Involvment изглежда да е ключовият термин тези дни. “По отношение на PSI трябва да знаем, че  дяволът се крие в детайлите. Много е важно как ще се проведе той. Много от притежателите на гръцките облигации имат застраховки и биха предпочели да се декларира кредитно събитие, за да си получат парите от застраховките. Дали орязването ще бъде извършено по британското законодателство? Това са въпроси, които могат да провалят PSI. Има реална опасност от нова вълна емиграция на най-подготвените и дори от възстания. Каква е алтернативата - тя е банкрут. Това ще направи гръцкият дълг възможен за обслужване”. Предложението е на Стергиос Скапердас, професор по икономика в Калифорнийския университет в Ървин.
    Той припомни, че курсът дълг към БВП след PSI ще се оформи над 140 на сто, през 2020 - този курс ще е 120 на сто и това е един оптимистичен сценарий по изчисленията на тройката. Това е много сходна ситуация до тази, която светът е преживял през 20-те и 30-те години, когато страните са прилагали продължителни финансови икомомии, съпътствани свисока безработица и  задълбочаваще се рецесия. Това е точно ситуацията на Гърция в момента. “Излизането от еврозоната така или иначе ще се случи, затова по-добре е Гърция да поеме инициативата в свои ръце.  Както д-р Майер призна, това е много трудна ситуация и по мое мнение тя няма да продължи дълго. Така че  подготвяйте се за фалит и за изход от еврозоната. И министерството на финансите и Банката на Гърция трябва да се готвят, защото е по-добре да са готови, когато това се случи”, препоръча професорът от Калифорнийския университет.

Категории: еврозона гръцки дълг PSI списание Икономист крадитори икономическа криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus