Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Променят условията за втория спасителен пакет

24 Септември 2011 / 16:09:19  GRReporter
1968 прочитания

Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле остави открита възможността да бъдат преразгледани решенията от 21 юли за Гърция, като същевременно отхвърли всякакво обсъждане на вероятността за фалит на страната.

В изявление от Вашингтон Волфганг Шойбле обясни, че може да се наложи условията за втория спасителен пакет да се променят въз основа на последния доклад на Тройката, който може да разкрие нови данни когато бъде публикуван.

«Ще трябва да се преразгледа отново доколко вторият пакет, договорен през юли, е правилен или не, на базата на последните събития», добави той, като посочи и допълнителните мерки за икономии, наложени от Атина.

В същото време министър Шойбле призова Атина да изпълни поставените условия, за да й бъде изплатен следващият транш, като все пак подчерта, че не е необходимо да бъдат преразглеждани условията за отпускането на следващия транш.

«Ясно е, че задълженията трябва да се изпълнят, няма смисъл да правим предположения за следващите стъпки», каза той, като добави, че европейските министри на финансите ще обсъдят положението с банките в началото на октомври, тъй като рекапитализацията не е въпрос на Европейската Централна Банка, а на страните-членки.

Същевременно документ на Европейския Съюз, достигнал до рейтинговата агенция Bloomberg, посочва ,че обратното изкупуване на гръцкия дълг, предвидено във втория пакет с помощ за Гърция, ще бъде отворено за всички инвеститори и по отношение на всички гръцки държавни облигации.

Посочва се също така, че процедурата трябва да се извърши едновременно с програмата за обмяна на облигациите, така че да бъде сведен до минимум периодът от време през който рейтинговите агенции ще задържат Гърция в режим на “селективен фалит”.

Друг поверителен документ на ЕС разкрива, че европейските правителства проучват възможността за активиране на постоянния механизъм за подкрепа ESM от юли 2012 г., едно година по-рано от предвиденото.

Нуждата от прилагане на решенията от 21 юли посочи и европейския комисар по икономическите въпроси Оли Рен, като спомена, че страните-членки работят неуморно, за да намерят решение, и изрази увереност, че кризата в крайна сметка ще бъде преодоляна.

Междувременно германският канцлер Ангела Меркел заяви от Германия, че проблемите на еврото трябва да бъдат решени от корен и призова Гърция да довърши това, което е поискано от нея. «Един гръцки фалит за мен не представлява опция, невъзможно е да се предвидят щетите при едно такова развитие на нещата. Един фалит на Гърция би довел до неконтролируемо домино», заяви Меркел.

Освен това, в отговор на предложението на зам.-председателя на Европейската Комисия Вивиан Рединг за еврооблигация на шестте държави от еврозоната с най-висок кредитен рейтинг, германският канцлер повтори противопоставянето си на общите еврооблигации и подчерта, че въпросният план би довел еврозоната до безотговорност.

В интервю за немски вестник г-жа Рединг предложи сливането на пазарите на облигации на Германия, Франция, Люксембург, Австрия, Холандия и Финландия, които имат най-висок рейтинг ΑΑΑ, за да бъде създаден единен европейски облигационен пазар с голяма ликвидност и висока платежоспособност.

Ръководителката на Международния Валутен Фонд Кристин Лагард говори и за координиране на пазара за държавни облигации както от Европейската Централна Банка, така и от Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSF).

«Лично аз се питам дали би било възможно едно координиране на пазара за държавния дълг от Европейската Централна Банка и от ΕFSF», поясни Кристин Лагард във вчерашното си изявление от Вашингтон.

Въпреки това ръководителят на холандската Централна Банка и член на управителния съвет на Европейската Централна Банка Клаас Кнот не изключи възможността за фалит на Гърция, като с това стана първият представител на централна банка от еврозоната, който отправя подобно предупреждение – и допълни, че средствата на ΕFSF трябва да се увеличат на над 1 трил. евро.

И накрая, ръководителят на работната група на Европейския Съюз Хорст Райхенбах заяви в интервю за в. “Handelsblatt”, че сериозен проблем за Гърция е непоследователността в плащанията.

Изявления от Москва

Руският премиер Владимир Путин вчера разкритикува остро страните от ЕС, които искат икономическа помощ от Германия и Франция, като каза, че заменят националния си суверенитет срещу милостиня.

«Може да излезеш на улицата и да протестираш, да се бориш с полицията, но ако правителството няма изобщо пари не можеш просто да седиш там с протегната ръка», заяви Путин.

Послание за единство към пазарите от G20

Послание за единство изпратиха към пазарите финансовите министри на 20-те най-големи икономики в света (G20), с ангажимента да бъдат преодолени опасностите, които заплашват световната икономика и да бъде избегнато разпространяването на европейската дългова криза върху банки и финансови пазари, като се подчертава обаче необходимостта от укрепване на Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSF).

Под натиска на инвеститорите за решителни и координирани действия министрите на финансите и банкери от G20 съобщиха, че ще вземат всички необходими мерки, за да успокоят световната финансова система.

Категории: дългова криза фалит Международен Валутен Фонд Европейски механизъм за финансова стабилност EFSF
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus