Остри обществени реакции предизвика решението на гръцкото правителство да обложи с извънреден данък недвижимото имущество в Гърция. Собствениците на имотите ще трябва да платят от половин до десет евро за квадратен метър застроена площ, в зависимост от пазарните цени на всяко населено място.
Данъкът ще важи за тази и следващата година и изплащането му ще става чрез сметката за електричеството. Така правителството иска да подсигури изплащането му, защото който не плати данъка ще трябва да се научи да живее на тъмно.
GRReporter се свърза с председателя на Общогръцката федерация на собствениците на недвижимо имущество Ставрос Парадиас за коментар.
„Мога да заявя категорично, че гръцкото семейство не е в състояние да плати и този данък, заедно с всички останали, които бяха гласувани. Говоря най-вече за данъка за недвижимото имущество, единния и извънредния данък за периода 2009 – 2011, чиито стойности за всяка година са различни, в зависимост от квадратурата на всяка собственост. Към това трябва да добавим и факта, че в повечето случаи тези имоти не се използват за професионални цели, нямат наематели или се използват от техните собственици, т.е. не носят никаква печалба. Затова правителството не трябва да е толкова сигурно, че собствениците ще имат възможност да заплатят всички тези суми”.
Според Ставрос Парадиас извънредният данък е грабеж от страна на правителството, което базира на факта, че собствеността в Гърция е широко застъпена.
„Данъците са прекомерно много. Това реално не е облагане с данъци, а ограбване на недвижимото имущество. Говорим за около 20 данъци, разделени в 40 различни форми, които засягат капитала, ако можем да говорим за такъв, както и каквото е останало от приходите от него”.
Ставрос Парадиас смята, че данъкът не би следвало да бъде наложен на сгради, които не се използват или техните наематели са ги напуснали. „Според нас е повече от ясно, че този данък няма да бъде наложен на имотите, които не носят приходи на техните собственици. Освободените от наемателите обекти вече са много над 25 на сто”.
Все още не е ясен начинът на изчисление на данъка. Според източници от министерството на финансите сумата ще се определя от заявените в компанията за електричество данни за квадратурата. Те твърдят, че данъкът ще се наложи само на електрифицираните сгради, а сумата ще пада в зависимост от тяхната старост.
До момента обаче ведомството не е решило дали собствениците на търговски обекти, офиси и други професионални помещения ще платят извънреден данък. От задължението за плащане ще бъдат освободени църковните имоти, които не се дават под наем, както и сгради, които се използват от благотворителни организации, спортни клубове и др. По-ниски се очаква да бъдат сумите за безработни, хора с много ники доходи и инвалиди, които плащат по-ниски такси за ток.
На налагането на нов товар върху плещите на гръцките данъкоплатци реагираха и небезизвестните синдикалисти в електрическата компания ДЕИ, които заявиха, че правителството трябва да гарантира, че няма да има прекъсване на тока на хората, които не плащат конкретния данък. „В противен случай ще попречим на издаването на сметките и няма да изпълняваме заповедите за прекъсване на електричеството” заяви председателят на синдиката и отявлен член на управляващата партия Никос Фотопулос.
Гръцкото правителство прие решението за налагане на извънредния данък по време на извънредно заседание на министерския съвет в Солун. Докато гърците очакваха традиционната пресконференция на премиера, която започна със закъснение от три часа, правителството водеше разпалени преговори с финансовата Тройка. Кредиторите притискаха Георгиос Папандреу и неговите министри да предприемат мерки през цялата изминала седмица, но вместо да „посегнат” на огромния държавен сектор те предпочетоха да наложат поредния данък.