Въпреки привидното затишие сътресенията в управляващата в Гърция партия продължават в отзвука на неуспешния опит за създаване на правителство на национално съгласие. Вчера един от докладчиците на ПАСОК за Средносрочния план за оздравяването на гръцката икономика подаде оставка и поне един от депутатите със сигурност няма да гласува в негова полза.
Междувременно европейският натиск към лидера на основната опозиционна партия Андонис Самарас за съгласие непрекъснато расте, въпреки че в снощната си реч в парламента той заяви за пореден път, че „не може да даде съгласието си за продължаването на прогрешната политика на правителството”.
От друга страна общественото недоволство, чиято основна причина е задълбочаващата несигурност продължава да расте. В тези условия агенциите за социологически проучвания проведоха анкети за начина, по който гражданите приеха ремонта на правителството, както и за отзвука от позицията на Нова демокрация.
GRReporter се свърза с директора на агенция ALCO Костас Панагопулос, който коментира за читателите големите промени в гръцкото обществено мнение.
Г-н Панагопулос, вие предвиждате ли избори през есента, както се говори усилено от много страни?
На база днешните условия бих отговорил позитивно. И това, защото е ясно, че съществува липса на управляемост, ако този израз е правилен. За да нямаме избори ще трябва до септември да се проведе промяна в политическия климат, да се даде някаква надежда за по-положителен развой на събитията. Нещата са в ръцете на правителството. Ако продължи да действа както до днес мнението ми е, че ще е много трудно да избегнем провеждането на избори.
Преди няколко дни проведохте социологическо изследване на общественото мнение след ремонта в правителството и непостигането на съгласие между ПАСОК и Нова демокрация.
Изследването отбелязва по много ясен начин огромното разстояние между обществото и партийната система като цяло и по-конкретно между обществото и правителството, което се отчита в момента. Голямото мнозинство, бих казал почти всички участници в изследването заявиха, че са разочаровани. Съответно не таят никакви очаквания и надежда за нещо по-добро. Това ги кара да изявяват своето неодобрение. Това личи от факта, че един от всеки четирима заявява, че или няма да вземе участие в следващите избори, или би гласувал с бяла бюлетина. По-конкретно, що се отнася до правителството недоволството се изява и чрез ниския процент на одобрение. За пръв път от четири години насам Нова демокрация води в избора на гражданите в изследване на ALCO. Освен това за пръв път от много години регистрираме толкова висок процент - 43 на сто – от гражданите, които са за провеждането на избори срещу 32 на сто, които смятат, че това не е необходимо. Това е един обрат за гръцката реалност. Особено пртез последните години гражданите не се обявяваха за избори преди изтичането на мандата на дадено правителство. Особено при днешните икономически условия човек би помислил, че не би следвало да съществува искане за предсрочни избори. Но ето, че го има.
В резултатите от анкетата видяхме много интересни данни за изборните предпочитания на Негодуващите граждани.