Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Спекулират тези, които нямат гръцки държавни облигации, но купуват CDS

09 Ноември 2011 / 14:11:21  Виктория Миндова
2164 прочитания

Николаос Георикопоулос е икономически сътрудник в Центъра за финансови проучвания в Атина и се опита да разясни за GRReporter какво са застраховките по гръцките държавни облигации, познати от CDS. Той даде своята гледна точка, какво трябва да се случи с гръцкия външен дълг, като изрази мнение, че колкото по-голямо е намалението на номинала на дълга, държан от частни лица, инвестиционни фондове и банки, толкова по-бързо Гърция би се избавила от дълговата криза. Въпреки това Георикопоулос не отрича, че страната има нужда от сериозни структурни реформи, за да може да се възстанови.

Какво е CDS (Credit Default Swaps) - застраховките на гръцките държавни облигации и защо активирането на техния пазар е толкова опасно за гръцката икономика?

Логиката на CDS книжата е като да застраховате против пожар за дома, който се намира в близост до гора. По тази причина много банки и инвестиционни дружества, които имаха гръцки държавни облигации се бяха снабдили със застраховки по тях CDS, за да хеджират или разделят риска си. Ако Гърция изпадне в несъстоятелност, тези застраховки ще възстановят една сериозна част от загубите в следствие на неконтролирания фалит. Тези, които закупуват CDS-те плащат всеки месец една вноска, докато срокът на съответните книжа изтече.

В началото преди кризата вноската беше ниска, защото не се смяташе, че Гърция е заплашена от фалит. В последствие, когато икономическата криза се задълбочи, тези вноски нараснаха, защото опасността Гърция да изпадне в несъстоятелност се увеличи.

Проблемът идва, когато инвеститори, които нямат гръцки държани облигации, но купуват застраховки по тях. Този процес започна, след като Гърция даде първите сигнали, че нещата в страната не вървят на добре. Тогава започва да се образува спекулация със CDS-те. Хора, които не са поели никакъв риск с гръцки държавни облигации, залагат на фалита на Гърция, защото цената на закупените от тях застраховки расте и в случай на най-лошото за страната ще донесат значителна печалба.

Количеството на издадените CDS книжа се определя от пуснатите в обръщение държавни облигации или се продават свободно в зависимост на търсенето?

Издаването на CDS-те е свободно и отговаря на търсенето. Това е свободен инвестиционен актив и всеки може да го закупи. Преди няколко години неговата цена и вноските по него бяха ниски. Днес, ако някой иска да закупи подобни книжа се искат големи суми. Тяхната цена е свързана със спреда по гръцките държавни облигации. Колкото по-скъпо става кредитирането на една страна, толкова по-висока става цената на застраховките на държавните й облигации.

Кой издава CDS книжата?

Различни инвестиционни фондове в САЩ, Азия и други финансови центрове по света. Ако днес Гърция фалира, тя няма никакви задължения по изплащането на тези застраховки. Институциите, които са издали тези книжа ще трябва да платят дължимото по тях и това не им се харесва.

От скоро ли съществува този финансов инструмент?

CDS-те съществуват от доста години. Много американски инвеститори, между които и Джордж Сорос се бяха обявили срещу тях, главно защото няма точен начин да се определи стойността им. Основният проблем на капиталовите пазари е, че липсва прозрачност. Оценките на кредитните агенции, от които зависи повишаването или намаляването на лихвите по кредитиране и цената на други финансови инструменти са субективни. При едни и същи макроикономически данни на различни страни, могат да се слагат различни кредитни оценки, което поставя под въпрос до колко те са реални и обективни или обслужват определени интереси. Не е изяснено в общественото пространство как Мудис оценява, че кредитният рейтинг на Испания например трябва да падне с два пункта.

Значи казвате, че няма система, която да оправдава поставянето на кредитни оценки?

Не. Казвам, че нямаме пълна прозрачност върху процеса.

Кажете ни какво означава участието на частния сектор в усвояването на дълга, познато в Гърция като PSI+ ?

В момента програмата PSI+ осигурява намаляването на гръцкия външен дълг с около 100 милиарда евро. Освен това ще се отпуснат още 30 милиарда евро гаранции, които ще покрият рекапитализацията на банките. Точната сума на програмата не е важна. По-важно е да видим кои облигации ще се включат в това номинално намаление на стойността им, с какъв лихвен процент ще бъдат заменени старите облигации с новите и кога ще бъде извършена подмяната. Колкото повече време минава се плащат дивиденти и външният дълг трябва да продължи да се обслужва, докато договорките по PSI+ приключат. По този начин ще се установи един контролиран фалит, който няма да има отрицателни последствия за страната и европейската финансова система.

По всичко личи, че гърците в лицето на премиера Георгиос Папандреу не искат това облекчение, щом се повдигна въпроса за референдум. Така ли е?

Категории: ИкономикаПазари PSI CDS дългова криза Гърция фалит
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus