Снимка: 24h.gr
Петима отлъчени депутати от ПАСОК направиха поредната малка политическа формация „Съюзно Движение”, която се обявява срещу политиката на Меморандума за финансова помощ и срещу икономическите съкращения. „Ние даваме политически израз на общественото недоволство срещу политиката на Меморандума и на хората, които вече не могат да се идентифицират с големите управляващи партии”, заявяват членовете на временната организационна комисия на партията Никос Котзияс, Алексис Митропулос, Панайотис Курублис, Андонис Костакас и Димитрис Цукалас.
Никос Котзияс заяви, че в центъра на новото движение са социалните въпроси и патриотизма. То е движение, което се противопоставя на политиките на съкращения и лишения и подчерта, че всичко направено до момента е било погрешно. Според членовете на „Съюзно Движение” Гърция е загубила много още от самото начало на кризата през 2009 година с първият кабинет на Георгиос Папандреу. „Тези хора нямаха никакъв опит в преговорите и се подчиниха на всяко условие, което бе поставено от Европа и Международния валутен фонд, без значение дали обещанията са изпълними или не”, казват социалистите. Те подчертават, че водената политика е против идеологическата им нагласа и всички реформи трябва да имат за основна цел подобряването на условията на живот и работа на обикновените хора. „До момента водената политика предпазва силните и мачка слабите слоеве в обществото. Ние искаме да променим това”.
Добрите намерения на отлюспените от ПАСОК депутати засега остават неподплатени с реална икономическа платформа, която да даде алтернатива на реформите включени в двата договора за финансова помощ от Европа и международната общност и Средносрочния оздравителен план. Те подчертават, че са против конкретната икономическа политика, но все още дават общи философски обобщения какво подкрепят – „човека”, „свободата”, „правото на работа и достоен живот”. От Съюзното Движение казват, че за тях не стои дилемата дали Гърция трябва да се развива в рамките на еврото или да се върне към драхмата. Според тях страната ще излезе от еврозоната, само ако самият валутен съюз се разпадне, иначе виждат бъдещето на Гърция да продължи вътре в европейската общност.
Без реформи и икономически съкращения обаче, финансова помощ от Европа няма, а по последни данни черната дупка в изпълнението на бюджета за периода януари-октомври 2011 става почти три милиарда евро. Главната причина е, че има сериозно изоставане в събирането на приходите от данъци, което достига 2,1 милиарда евро, а бюджетните разходи за периода са завишени от първоначално заложеното с около 900 милиона. Най-голям проблем засега е събирането на извънредния данък върху недвижимите имоти, който до момента трябваше да е събрал 1,1 милиарда евро в държавната хазна, но вместо това от него са дошли само 401 милиона евро. От общата картина на бюджетен хаос става ясно, че крайната цел за намаляването на дефицита до 9% от БВП в края на 2011 не е сигурно, че ще бъде постигната.
Надзорната тройка от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия се връща в Атина на 15 декември, за да провери до колко е напреднало новото правителство. Планът е бюджета за 2012 година да се гласува до седми декември, така че на срещата на върха на европейските лидери на осми декември Гърция да е с готова икономическа платформа за следващата година.
Междувременно лидерът на ударната група от Европейската комисия за предоставяне на техническа помощ по въпросите на икономическия растеж Хорст Райхенбах заяви пред германското издание Die Welt, че Гърция може да привлече инвестиции въпреки продължителната рецесия, когато е сигурно, че е стигнала дъното. Този момент според Райхенбах все още не е дошъл, което прави предприемачите предпазливи. Той не скри обаче, че програмата за спасяване на гръцката икономика е закъсняла значително, в резултат на което днес тя не може да даде напълно желаните резултати. Предвожданата от него група ще се върне в гръцката столица следващия месец с конкретни предложения и мерки, които ще подобрят бизнес климата в страната и ще се приложат успоредно с фискалната консолидация и оздравителната програма.