Снимка - CNN
От днес Гърция е във вихъра на стачките, които ще кулминират утре, 5 май. От днес започна 48-часова стачка профсъюзът на държавните служители АДЕДИ, общинските служители, които стачкуват от вчера, а също и учителският синдикат, профсъюзът на гимназиалните учители и синдикатът на спешната медицинска помощ. Поради стачка на авиодиспечерите авиокомпания Олимпик анулира днес 78 полета, а авиокомпания Aegean 34 полети.
Утре към стачкуващите се присъединява и Конфедерацията на гръцките профсъюзи ГСЕЕ, а също и банковите служители, служителите в електроснабдяването, Федерацията на моряците. Страната ще остане без новини утре, тъй като в стачката участват и журналистическите съюзи на всички медии. Общественият транспорт в Атина ще работи само между 10 и 16 часа, за да могат гражданите да се придвижат до демонстрациите в центъра на града, чието начало е обявено за 11,00 часа.
В цяла Гърция утре ще са затворени магазините и търговските обекти. Изключение ще направи единствено Атина, където Съюзът на търговците реши да не участва в стачката. Съючът все пак препоръчва на собствениците на магазини и търговски обекти в центъра на Атина да ги затворят, докато траят демонстрациите утре. Гръцкото въздушно пространство ще остане затворено от 24 часа на 4 май до 24 часа на 5 май поради стачка на авиодиспечерите. В този период няма да се осъществи нито един полет от или за гръцко летище. Закотвени в пристанищата ще са и корабите, поради моряшката стачка.
Масовите протести на гръцките синдикати се отприщиха след обявеното в неделя споразумение между гръцкото правителство, Международния валутен фонд и Европейската комисия съгласно което страната ще получи финансова помощ от 110 милиона евро в замяна на болезнени икономически реформи и строги финансови ограничения най-вече в държавния сектор. Стачките обаче сериозно подкопават увереността, че Гърция е способна да извърви пътя към финансовото си стабилизиране, особено извън пределите на страната.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле предупреди, че Гърция я заплашва фалит, ако не се придържа към мерките, одобрени от МВФ и ЕС. В интервю за вестник Rheinische Post финансистът номер 1 на Германия заявява, че ако се забележат нарушения в програмата за финансова стабилизация, паричните траншове ще спрат и Атина отново ще бъде изправена пред опасността да разсрочва плащанията на задълженията към кредиторите.
В същия дух е и изказването на Том Бърн, анализатор на агенцията за кредитен рейтинг Moody’s. Пред агенция Ройтерс той заявява, че отпуснатата финансова помощ в никакъв случай не означава край на гръцката криза, тъй като целта е Гърция да се реформира и да изпълни критериите за финансова стабилност, с които тя самата се е съгласила. “Реформите са трудни и предстои да видим дали Гърция ще успее да ги извърши”, заявява той.