Двадесет минути трая срещата на четири очи между държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън и гръцкия външен министър Дора Бакояни. „Радвам се да посрешна една приятелка във Вашингтон, която не е непозната нито в града, нито в Държавния департамент”, с тези думи домакинята на срещата прие своята гръцка гостенка. Освен двадесетте минути на четири очи двете дами с голямо минало и с голямо бъдеще в политиката продължиха разговорите помежду си и в присъствието на господата матю Брайза и Даниел Фрид.
Хилъри Клинтън поискала разширяване на стратегическото сътрудничество между двете страни. Дора Бакояни е изразила безпокойството си от продължаващото предизвикателно поведение на Турция в Егейско море, а американскиет държавен секретар се е ангажирала да говори по въпроса с Анкара. От гръцка страна също така е поискана отмяната на американските визи за гръцките граждани, а Хилъри Клинтън обещала да проучи въпроса и да направи каквото може. Двете дами разменили кратки мнения по въпроса за обединяването на Кипър, а за спора за името на Македония не станало въпрос. Гръцката страна говори за най-топлото посрещане на гръцки външен министър в Държавния департамент въобще.
Но, както се знае приятелството си е приятелство, а сиренето е с пари. Един час след приключването на срещата Клинтън-Бакояни бе оповестен годишният доклад на Държавния департамент за правата на човека, който в частта си за Гърция подейства като студен душ за гръцката дипломация и показа, че климатът в гръцко-американските отношения е далеч от безоблачен. В доклада се определя поведението на гръцката полиция по време на декемврийските бунтове на анархистите като „отбранително” и индиректно се критикува от американската дипломация, а щетите от бунтовете се оценяват на 1 милиард евро. Подчертава се и поведението на гръцките медии, които не са спазили презумпцията за невинност и са обявили за убиец полицая, който застреля 16-годишния Алексис Гигоропулос преди съда да се произнесе по случая.
Лошите новини за Гърция не свършват дотук. Докладът говори за ширещата се корупция в страната, впоменава се Ватопедският манастир, корупцията в полицията, лошото състояние на гръцките затвори и гладната стачка на затворниците, злоупотребата с власт спрямо нелегалните имигранти и циганите, неприемливите условия за живот на нелегалните имигранти и бежанците, за проблемите на неправославните религиозни общности. Цитират се случаи на антисемитизъм по време на кризата в Газа не само от страна на националистически медии като вестник „Елефтерос космос”, но и в такива утвърдени издания като „Та Неа” и „Елефтеротипия”.
Посещението на Дора Бакояни в Държавния департамент завърши с обяд, даден в нейна чест от заместник държавния секретар Бил Бърнс.
Снимка: EPA/Matthew Cavanaugh