От Зимбабве, Судан и Конго чак до Татарстан, Арженина, Бразилия и Австралия, повече от 220 политици с гръцки произход са избрани в местните парламенти или сенати, а доста от тях са успели да достигнат до висши позиции и да заемат министерски постове. Американските полтици с гръцки произход са най-много на брой – цели 56 от общо 126 по цял свят. 94 загубиха позиции на наскоро проведени избори.
Първият опит да бъдат преброени политиците от гръцката диспора започва през 2004 г., след като е създаден Световният Интер-Парламентарен Съюз на Елинизма (World Hellenic Inter - Parliamentary Association). Поне веднъж в годината политиците с гръцки корен се връщат в „родината” си, както самите те наричат Гърция. „На последния световен конгрес в Атина обсъдихме въпроси, които са свързани с елинизма, македонския въпрос, кипърския въпрос, геноцида на понтийците и опеката над Патриаршията в Истанбул” казва председателят на съюза г-н Димитрис Янарос, който е сенатор и заместник председател на местния парламент в Канектикат.
Обикновено на тези срещи се изразява желанието на имигрантите политици да помогнат на Гърция със създаването на търговски и икономически връзки с техните страни. Но впоследствие, когато влизат в контакт с чудовището наречено „гръцка бюрокрация”, всяко добро намерение се превръща в поредната безрезулататна беседа, която се обновява на следваща среща.
Във всеки щат в Австралия има по един представител в парламента от гръцката общност, а някои дори са се издигнали до министерски постове. В страните от бившия източен блок има доста гръцки политици, най-вече в Грузия и Русия, където има осезаемо присъствие на диаспората. Особени са случаите на Украйна и на Румъния, където политици на високи постове откриват своя гръцки произход и се свързват със Световния Парламентарен Съюз на Елинизма.
Костас Вацкалис е рядък случай, защото той успява да се изкачи до поста на заместник министър председател в Австралия. Там той пристига като емигрант през 1982 г., когато е на 27 години, той казва: „Тов, което е важно тук са способностите на човека, а не произхода и познанствата.” Фактът, че неговият произход не му е попречил да направи политическа кариера отбелязва и министърът на правосъдието и и ндустриалните връзки на Австралия Джон Хадзистериос, както и министърът на индустрията на Канада Тони Клемент.