„Не харесвам думата вето”, заяви представителят на Европейския съюз по въпросите на външната и отбранителната политика Хавиер Солана в отговор на въпрос как ще коментира заплахите на Гърция да упражни вето за приемането на Република Македония в НАТО и ЕС ако Скопие не се съгласи да смени името на страната си. Въпросът бе зададен след срещата на Солана с македонския президент Бранко Цървенковски, на която балканската страна бе окуражена да продължи реформите, за да няма пречки за интеграцията й в евро-атлантическите структури.
Мнението на Хавиер Солана безспорно поставя Атина в трудна позиция, след като напоследък зачестиха заплахите и от страна на външния министър Дора Бакояни и от страна на самия премиер Костас Караманлис, че Гърция ще упражни правото си на вето и ще се противопостави на приемането на бившата югославска република в ЕС и НАТО, ако в името й се съдържа думата Македония.
"На никой не му харесва думата вето, затова проблемите трянва да се решават по взаимно приемлив начин, без демонстративно и агресивно поведение", бе отговорът на говорителя на гръцкото външно министерство Георгиос Кумуцакос. Постоянното представителство на страната в Европейския съюз официално е протестирало в офиса на Хавиер Солана, а днес или утре външният министър Дора Бакояни ще говори по телефона лично с представителя на Европейския съюз по въпросите на външната и отбранителната политика.
В близките дни в гръцката столица се очаква да пристигне американскията заместник държавен секретар Никълъс Бърнс, в чийто дневен ред на първо място е спорът между Атина и Скопие. Наскоро той заяви, че САЩ винаги са поддържали диалога между двете засегнати страни под егидата на ООН и имат голямо доверие в международния посредник по темата Матю Нимиц. Другите теми в дневния ред на Бърнс при атинските му контакти са Кипърският въпрос, гръцко-турските отношения и статутът на Косово.