Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

За удоволствието от играта на табла и още нещо

10 Март 2009 / 11:03:53  GRReporter
3369 прочитания

            Марина Николова


Представите за Гърция, освен с археологическите забележителности са свързани най-вече с веселата страна на живота, защото гърците са шумни и забавни. Но те могат да се съсредоточат за часове наред, когато пред тях се отвори дъската за игра на табла, а в ръката им лъсне чашата със студено фрапе.


Често срещана гледка особено през лятото е да засечем хората да си прекарват свободното време унесени в оживен разговор докато играят на табла, докато отпиват от любимото си фрапе. Таблата е от тези настолни игри, които задължително се играят по кафенетата, но тракането на зарчетата може да го чуем да се носи от балконите или дворчетата.


Таблата е пряко свързана с всекидневието на гърците - тя е любимата игра на поколения наред, за нея се говори в текстове от древността до съвремието. Таблата е част от гръцката култура във всичките й измерения.


На табла играем вкъщи, по кафетата, най-вече по местата, където се движат студентите, на плажа...навсякъде! При всяка възможност, в една следобедна почивка, когато сме на гости при приятел или на почивка, може да „ударим” по една табла. Таблата е бърза игра. Необходим е опит, знание и бързи реакции.


 


Игра на стратегия и късмет


 


Играта започва с характерния  звук на зарчетата. Заедно с началното пожелание „Хайде, майсторите” започва играта в съпровод с неминуемите заяждания, майтапи и спорове, в които се включва цялата компания. Таблата се играе обикновено на точки и победител е този, който първи събере 3, 5, 7 или 11. Най-разпространено е да се играе до 7 точки. При една партида за една точка се играят трите основни игри – обикновена, гюлбара и тапа, една след друга, а победителят от последната игра хвърля заровете и казва: „Хайде, майсторите!”


Когато играе на табла, играчът прави капии, т.е. стабилни места, от които може да помогне на пуловете си да се придвижат или да „заплаши” пуловете на противника. Таблата е стратегическа игра – едновременно се играе защита и нападение, ходът е винаги напред, а целта е най-бързо да се придвижат пуловете по полета и да се извадят от играта.


Таблата не е само стратегическа игра, защото в нея голяма роля играе късметът и рискът. Това е фактор, който е съществен за играта и увеличава интереса. Добрият играч да може да покаже стойността си по време на играта. Но когато игрите са малко на брой, факторът късмет може да е определящ и зарът да се обърне на страната на някой по-слаб играч.


 


Таблата по света


 


Най-вероятно таблата е най-древната игра, която се играе до ден днешен. Пълната история на играта не е изцяло проучена, но знаем, че за игра на табла в Гърция за първи път се упоменава в епоса на Омир, което доказва, че традицията съществува от хиляди години по тези места. Паламидис, трагичният омиров герой често се споменава като откривател и майстор на много настолни игри. Но важното в случая е, че Паламидис е измислил зарчетата, а табла без зарчета не може!


Въпреки това официалната история на таблата не упоменава региона на Гърция и Турция като люлки на играта. За първи път имаме сведения, че в древна Месопотамия са играли на табла в периода между 2900 и 1800 г.пр.Хр. Английският археолог сър Леонард Улей по време на разкопки в град Ур открива една украсена с орнаменти дъска за игра, която вероятно е най-древната дъска за табла.


Подобна игра може би е съществувала в древен Египет, която е наречена „сенет” или играта на 40-те квадрата. И двете игри са имали различна дъска от тази на съвременната табла: тя е имала три реда от десет квадрата един до друг, но философията на играта е била същата. Всеки от играчите е имал по пет пулчета и са започвали от двете противоположни посоки като е трябвало да стигнат до отсрещния край и да изкарат пулчетата от играта преди противника. Вместо зарчета египтяните са използвали четири пръчки с две страни и са местели пулчетата напред в зависимост от комбинацията на страните на пръчките.


Друга една интересна древна игра е „текте нард”, която е персийска и е приличала много повече на днешната табла. Дъската е била с 24 позиции и 30 пулчета - 15 бели и 15 черни, и чифт зарчета. Името й е означавало „Бой с пръчки” и е пренесена в Европа от арабите. По-късно играта се появява в Гърция с името „песи” и в Римската Империя под името Ludus Duodecim Scriptorum – играта на дванадесетте линии. Тези две игри имат същата форма на дъската като най-старата, която е била намерена в Месопотамия, т.е. три реда от 12 квадратни позиции.


През 50 г.сл.Хр. играта се опростява: средният ред се премахва и остават двата крайни и се позволява на една позиция да стоят повече от едно пулчета, така че таблата започва все повече да прилича на съвременната. Знаем, че в Англия таблата е пренесена от римляните или от кръстоносците на Ричард Лъвското сърце, които са се завръщали от походи. Съществува и една група подобни игри, които се играят в Индия и Китай, но те не са повлияли на игрите на западния свят. Първата историческа допирна точка между източната и западната култура това са арабите, а първата игра, при която се срещат двата свята е шахматът – най-съвършената стратегическа игра.


 


Таблата през Средните векове


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus